Ayrıntıları ile Implant Tedavisi

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Ayrıntıları ile Implant Tedavisi

Ayrıntıları ile implant tedavisi konusu, diş implantı yaptırmak isteyen hastalar tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Peki implant nedir? İmplant, diş kaybının günümüzdeki en etkili/işlevsel tedavisi olarak bilinmektedir.

Ayrıntıları ile implant tedavisi nasıl yapılır? Sorusunun cevabını irdeleyeceğimiz bu makalede, implant hakkındaki pek çok temel konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Dişlerimiz, gündelik hayatta çeşitli sebeplerden ötürü düşebilir/çıkabilir. Çürük diş, fiziksel darbeler, çeşitli ortodontik hastalıklar diş kaybının önemli sebepleri arasında sayılabilir.

Ayrıntıları ile İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle “dental implant nedir?” Sorusunu yanıtlayalım. İmplant diş halk arasında vidalı diş olarak da bilinmektedir. Çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine, çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.

Yapay veya başka bir deyişle vidalı kökler, genellikle titanyumdan imal edilmektedir. Ancak zirkonyum gibi farklı seçenekler de mevcuttur. İmplantlar geleneksel kaplama ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirmektedir.

İmplant acıtır mı? Operasyon lokal anestezi ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilir. Bazı özel durumlarda genel anestezi de uygulanabilir. Ancak şunu unutmamak gerekir; implant tedavisi için, sağlıklı bir diş eti yapısına ve implantı destekleyecek yeterli kemik yapısına sahip olunmalıdır.

Ayrıntıları ile Implant Tedavisi

“İmplant Tedavisi Rahat ve Güvenli Bir Uygulama mıdır?”

İmplant tedavileri uzman bir ekip ile tam steril ortamda yapıldığı müddetçe güvenilir ve rahat bir işlemdir. Bu tedavinin bir ayağını cerrahi işlem oluştururken, diğer ayağını protez uygulaması oluşturmaktadır.

Dent Ümitköy’ün nitelikli kadrosu, bugüne kadar yüzlerce hastaya implant tedavisi uygulamıştır. Kliniğimizden randevu almak ya da aklınızdaki herhangi bir soruyu iletmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İmplant Kimlere Uygulanabilir?

İmplant tedavisinin başarısı, çene yapısına ve çene kemiğinin yeterliliğine bağlıdır. Yeterli kemik yoğunluğu bulunmayan hastalarda, yoğunluğun az olduğu bölgelere yapay kemik tozu uygulaması sayesinde implant operasyonları gerçekleştirilmektedir. İmplant tedavileri için üst yaş sınırı yoktur. 18 yaşını doldurmuş, yani kemik gelişimini tamamlamış tüm hastalara uygulanabilmektedir.

İmplant diş tedavisini devlet karşılıyor mu? Eğer bir sağlık güvenceniz varsa, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), implant tedavisinin masraflarını ne yazık ki sadece sembolik bir rakamla karşılamaktadır. Bunu da belli şartların oluşması halinde yapmaktadır.

SGK yalnızca diş kaybı olması durumunda, dört dişe kadar ödeme yapmaktadır. Her bir diş için implant masrafı binlerce, hatta on binlerce TL’yi bulabilirken; SGK’nin karşıladığı miktar 100 TL’nin altındadır. Diş implant fiyatları hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıntıları ile Implant Tedavisi

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  • İmplant sonrası yapılan protezler doğal dişe en yakın yapıyı oluştururlar.
  • Geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlamaktadırlar.
  • Diğer protezlere kıyasla daha estetik bir görünüme sahiptirler.
  • İmplantlar sayesinde diş eksikliği, yandaki sağlam dişlere dokunulmadan giderilebilmektedir.
  • Total protezlerde tutma kabiliyetinin artmasını sağlar. Hastada yeterli kemik seviyesi olmasa bile alt çeneye iki implant yerleştirilerek tutuculuk arttırılabilmektedir.

Diş İmplantının Ömrü Ne Kadardır?

“İmplantın ömrü kaç yıl?” Sorusu, hastalar tarafından sıklıkla iletilmektedir. İmplantların genellikle ömür boyu sorunsuz olarak kaldığı gözlemlenmiştir. Ancak, implant ömrünün uzunluğunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunların başında, hastanın ağız hijyenine ne kadar önem verdiği gelmektedir.

İmplantların Ağız İçine Yerleştirilmesi Ne Kadar Sürer?

İmplant operasyonunun süresi, ağız içine yerleştirilecek implant sayısına göre değişmekle birlikte; bir implantın yerleştirilme süresi yaklaşık 10 dakika almaktadır.

İmplantlar Yapıldıktan Sonra Protezler İçin Ne Kadar Beklenir?

İmplant operasyonundan sonra, implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için 2-6 ay kadar beklenmesi gerekmektedir.

İmplant Destekli Protezler Yenilenebilir mi?

İmplant destekli protezler yenilenebilir. Yenilenme süresinde, daha önce yapılmış implantlar (vida bölümü) ağızda kalmaktadır, sadece implant üstüne yapılan protezler yenilenmektedir. İmplant destekli protezlerin de diğer protezler gibi belli ömürleri vardır. Protez bakımına ve ağız hijyeninize özen göstererek protezlerinizin ömürlerini uzatabilirsiniz.

Dental İmplantlar Sigara Kullanan Kişiler İçin Önerilebilir mi?

Sigara ve alkol kullanımı implant operasyonları sonrası iyileşme süresini uzatmakta ve süreci zorlaştırmaktadır. Bu nedenle en azından iyileşme sürecinde bu hastalarımızdan sigara ve alkolden uzak durmalarını istemekteyiz.

Operasyondan Ne Kadar Süre Sonra Sosyal Hayata Dönülür?

İmplant operasyonundan hemen sonra normal hayatınıza dönebilir, bir ya da iki gün sonra da işe gidebilirsiniz.