Diş beyazlatma evde çeşitli yöntemler uygulanarak yapılabilir. Dişlerin beyaz ve düzgün olması fiziksel ve sosyal açıdan oldukça önemlidir. İnsanlık tarihi boyunca beyaz ve parlak dişler önemsenmiş, bu görünümün elde edilmesi için pek çok yöntem denenmiştir.

Diş beyazlatma evde yapıldığında bir diş hekimi tarafından yapıldığındaki kadar etkili sonuçlar beklenmemelidir. Bununla birlikte yüzeysel sararma ve lekelerin oluşmasını engelleyen veya bu durumları hafifleten çeşitli yöntemler mevcuttur. Kişinin yeme-içme alışkanlıkları, diş bakımına gösterdiği özen vb. durumlar bu yöntemlerin etkili sonuç vermesinde önemli noktalardır.

Diş Beyazlatma Evde Nasıl Yapılır?

Dişlerin görünümü de sağlığı kadar önemlidir. Bu nedenle “sararmış dişler nasıl beyazlar”, “diş sarılığı nasıl geçer” gibi sorularla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Diş hekimleri tarafından uygulanan pek çok diş beyazlatma uygulaması vardır. Bunun yanı sıra evde diş beyazlatma için düşük maliyetli ve uygulama kolaylığı bulunan yöntemler söz konusudur.

Beyazlatma işlemi için bir hekime başvurma imkânı bulunmayanların evde uygulayabilecekleri birkaç diş beyazlatma yöntemi şu şekildedir;

Karbonatla diş beyazlatma: Dişlerdeki sararma nasıl geçer, sorusunun pratik yanıtlarından birisi karbonat ve limon uygulamasıdır. Limon suyu ve karbonat karışımı diş fırçası yardımıyla uygulandığında dişlerde parlaklık ve beyazlık sağlanabilir.

Karbonat, tarçın ve adaçayı yöntemi: Ezilmiş adaçayı, karbonat ve tarçınla karıştırılır, elde edilen karışım dişlere fırçayla uygulanır.

Defne yaprağı ve portakal kabuğu yöntemi: Rendelenmiş portakalın ve ezilmiş defne yaprağının oluşturduğu karışım dişlere uygulandığında beyazlık ve parlaklık elde edilebilir. Bu işlemin haftada bir kez yapılması tavsiye edilmektedir.

Bunların yanı sıra bazı diş macunları, diş beyazlatma kalemi ve diş beyazlatma bandı gibi ürünler de bu amaçla kullanılmaktadır. Bu yöntemler herkes için ve her diş yapısına uygun değildir, kullanım öncesinde bir hekime başvurulması gerekebilir. Naturel uygulamalar hakkında detay almak isterseniz Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri içeriğimize göz atabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Evde
Diş Beyazlatma Evde

Dişleri En Hızlı Ne Beyazlatır?

Dişleri beyazlatma evde uygulandığında belirli bir hızın ve beyazlık seviyesinin ötesine geçilmesi mümkün değildir. Zira hekimlerin uygulamalarında kullandıkları kimyasal ve medikal ürünleri ev ortamında kullanmak güvenli değildir. Dolayısıyla diş beyazlatma evde-doğal yöntemlerle uygulandığında başarı şansı yeterince yüksek değildir.

Doğal diş beyazlatma yöntemleri yüzeysel bir sararma ya da günlük yeme-içme faaliyetlerinden kaynaklanan renklenmeyi durdurur ve önler. Bununla beraber 1 günde evde diş beyazlatma benzeri bir uygulama, doğal yöntemlerle mümkün değildir. Dişleri en hızlı beyazlatacak uygulama, kliniklerde yapılan ve “bleaching” olarak da bilinen diş beyazlatma işlemleridir.

Klinik Diş Beyazlatma Uygulamaları Nelerdir?

Bu işlem için öncelikle muayene olmak, diş rengi ve açılması istenen ton hakkında görüşmek gerekir. Ardından yine hekim ve hastanın birlikte kararlaştıracağı şekilde, işlemin ne şekilde yapılacağı kararlaştırılır.

Klinikte yapılan beyazlatma işlemleri için de ofis tipi ve ev tipi diş beyazlatma şeklinde iki tür uygulama vardır. Bunlardan ofis tipi olan bir ya da birkaç seans içinde klinikte uygulanan beyazlatmadır. Ev tipi diş beyazlatma içinse hekim tarafından planlanan şekilde, evde kullanılacak jel ve diş plağı ile kontrollü bir beyazlatma yapılır.

Dent Ümitköy, alanında uzman, güler yüzlü bir ekiple tüm ağız ve diş sağlığına dair işlemlerinizi yapabilmektedir. Güven ve keyifle tamamlanacak diş beyazlatma ve diğer işlemleriniz için bize ulaşabilirsiniz.