Doğal Diş Beyazlatma

  1. Blog
  2. Doğal Diş Beyazlatma

Doğal diş beyazlatma için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlardan bazıları evde kolaylıkla yapılabilir, bazıları ise yalnızca alanında uzman, eğitimli kişiler tarafından uygulanabilir. Dişler konum ve işlevleri dolayısıyla fiziksel sağlığın ve estetik görünümün önemli bir parçasıdır.

Doğal diş beyazlatma yöntemlerinden en çok merak edilenler, evde diş beyazlatma uygulamalarıdır. Doğru bir bakım ve temizlik sağlandığında dişlerin sararması engellenebilir. Bazı evde yapılabilecek uygulamalar da hem diş sağlığı hem de renginde olumlu değişiklikler sağlayabilir.

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişler, insan yüzünün en dikkat çeken bölgelerindendir. Bu nedenle diş rengi ve şeklinin güzellik unsuru olarak tanımlanması, “inci diş” gibi tanım ve tabirlerin ortaya çıkması oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. Diş beyazlatmada lazer işlemleri, çeşitli kimyasallar ve doğal yöntemler kullanılabilir.

Doğal diş beyazlatma amacı olan kişiler, öncelikle dişlerin temizlik ve bakımına özen göstermelidir. Çünkü diş sağlığı, dişlerin tüm yapısını etkileyecek ve doğal haliyle en iyi renginde görünmesini sağlayabilecek bir unsurdur.

Diş beyazlatma yöntemleri arasında yer alan pek çok uygulama vardır. Ancak bu uygulamalara başlamadan önce, diş rengindeki değişiklikler ve bunların nedenine dair bilgi edinmek yararlı olacaktır. Dişlerin yapısı, rengi ve mevcut ağız ve diş sağlığı, diş beyazlatma yöntemi olarak nasıl bir işleme gerek duyulacağını belirlemektedir.

Doğal Diş Beyazlatma

Dişlerin beyazlığını kaybetme nedenleri arasında;

  • Çocukluk döneminde meydana gelen yapısal sorunlar,
  • Anne karnındayken maruz kalınan çeşitli ilaçlar,
  • İçme sularındaki flor miktarı,
  • Sigara, çay ve kahve alışkanlıkları bulunabilir.
  • Yiyecek ve içeceklerin renkli olması,
  • Gazlı içeceklerin fazla tüketilmesi,
  • Diş minesindeki çeşitli hasarlanmalar gibi faktörler yer almaktadır.

Diş renginde sararmaya neden olan unsurlardan uzak durduğunuzda, dişleriniz doğal rengini koruyabilir. Bu durumlardan uzak kalınamıyorsa ya da yapısal sorunlar vs. mevcutsa, uygun yöntemle dişleriniz beyazlatılabilir.

Evde Diş Beyazlatma

Günümüzde oldukça fazla kişi tarafından talep edilen diş beyazlatma, medikal bir işlem olarak bilinmektedir. Ancak her yerde bulunabilen, ulaşılabilir malzemelerle yapılabilecek çeşitli kür uygulamalarıyla dişleri beyazlatma evde de mümkündür.

Bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı karbonatı karıştırarak ya da karbonat, tarçın ve adaçayı ile diş beyazlatma gibi çeşitli uygulamalar mevcuttur. Bunlardan bazılarının uygulama şekli ve etkisi şu şekildedir;

Doğal Diş Beyazlatma

Karbonat, tuz ve sirke ile diş beyazlatma: Bu yöntemde de dişlerin beyazlamasına yardım etmesi için karbonat kullanılmaktadır. Sirke ve tuz ise antiseptik özelliklere sahip malzemelerdir. Ancak bu uygulama için yapılan kürde, her üründen bir çay kaşığı olacak şekilde kullanılmalıdır. Aksi takdirde özellikle sirke diş minesine zarar verebilir.

Doğal Diş Beyazlatma

Karbonat, tarçın ve adaçayı ile diş beyazlatma: Karbonat, beyazlatıcı özelliği bilinen bir maddedir, hatta karbonatlı diş macunlarıyla dişlerde beyazlama sağlanabilmektedir. Karbonatın beyazlatıcı, tarçın ve adaçayının iltihaplara karşı koruyucu özellikleri bu kürde birleşir. Havanda dövülen adaçayı, karbonat ve tarçın, diş fırçası yardımıyla dişlere sürüldüğünde, dişlerde gözle görülür bir parlaklık ve beyazlık oluşacaktır.

Doğal Diş Beyazlatma

Defne yaprağı ve portakal kabuğu ile diş beyazlatma: Defne yaprağı ezilip portakal kabuğu ile karıştırdığınızda, dişlerinizi beyazlatmak amacıyla kullanabileceğiniz bir kür elde edersiniz. Bu malzemeleri birbiriyle ezdikten sonra, oluşan karışımla dişlerinizi fırçalayın.

Doğal Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Fiyatları

Doğal diş beyazlatma yöntemleri, etkili, ekonomik ve hızlı olmakla birlikte, bir diş hekimi uygulaması kadar etkili olamaz. Bununla birlikte tüm doğal diş beyazlatma yöntemleri, herkesin diş yapısına ve sararma türüne etki edemeyebilir. Ayrıca, dişleriniz beyazlık kazansın diye uyguladığınız yöntemlerden bazıları diş ve diş etlerine zarar verebilir.

2023 diş beyazlatma fiyatları, Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından yayınlanan tarifeye göre şu şekildedir;

YöntemKDV HariçKDV Dahil (%8):
Diş Ağartma (Beyazlatma Vital Tek Diş En Çok 4 Adet) (Malzeme Ücreti Hariç) 467,59 ₺505,00 ₺
Diş Ağartma (Beyazlatma - Devital Tek Diş) (Seans Başına - Dolgu Hariç)587,96 ₺635,00 ₺
Diş Ağartma (Beyazlatma - Tek Çene) (Malzeme Ücreti Hariç)2.787,04 ₺3.010,00 ₺

Sağlıkla parlayan beyaz dişlere sahip olmak için Dent Ümitköy’e ulaşabilir, deneyimli kadromuzdan alacağınız hizmetler ve diğer tüm detaylarla ilgili sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Son yazılar

Menü