Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir sorusu, dişinde dolgu işlemi olan ancak ağrıları bu işleme rağmen dinmemiş, ya da dolgudan bir süre sonra yeniden ağrı çekmeye başlamış kişilerin başlıca konularındandır.

Dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrıları oldukça acı verici olabilmektedir. Bu nedenle kişinin sosyal hayatı, iş yaşamı olumsuz etkilenir ve psikolojik olarak da zor bir süreç yaşaması söz konusu olabilir. Dolgu işlemi sonrası ağrı için bir diş hekime başvurulmalıdır, ancak evde ağrıyı azaltabilecek bazı yöntemler uygulanabilir.

Evde Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dolgu, çürük ya da kırık gibi durumlardan sonra dişin restore edilmesi işlemidir. Bu uygulamada, dişin hasarlı kısmı çıkarılarak dolgu materyalleri ile diş yeniden restore edilir. Genellikle lokal anestezi altında yapılan ve bir ya da iki seans süren uygulama sonrası dişteki problemin ortadan kalkması beklenir.

Dolgulu diş ağrısına iyi gelecek, evde yapılabilen uygulamalar vardır. Bu uygulamalar genellikle bölgesel ve geçici rahatlama sağlamaktadır. Uzun süre boyunca geçmeyen diş ağrıları için bir diş hekimine başvurmak gerekir.

“Dolgulu Diş Ağrısına Tuzlu Su Gargarası”

Tuz yara iyileştirici özellikleri olan, iltihap ve ağrıya iyi gelebilen bir mineraldir. Diş ve diş eti ağrılarında, ağız içindeki yaralarda tuzlu suyla yapılan gargara semptomların azalmasına yardımcı olabilir.

“Dolgulu Diş Ağrısına Karanfil”

Karanfil antiseptik içeriklere sahip bir besindir. Ağrının olduğu bölgeye karanfil yağı uygulaması ya da karanfil çiğnemek iyi gelecektir.

“Dolgulu Diş Ağrısına Diş İpi”

Dişlerin ağrıma nedeni, bölgede sıkışmış bir besin olabilir. Bunun için dip ipiyle bölgedeki yiyeceğin çıkarılması, ağrının geçmesini sağlayabilir.

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dolgulu Diş Neden Ağrır?

Dolgulu diş ağrıması nedenleri çok çeşitli olabilmektedir. Bu nedenlerin belirlenmesinde, ağrının çeşidi, bölgesi, ağrıma zamanı gibi detaylardan faydalanılabilir. Ancak en doğru tespit için bir diş hekimi muayenesi gereklidir. Dolgulu diş ağrısının çeşitli nedenleri şu şekildedir;

“Dolgulu Diş Ağrısı İşlem Sonrası”

İşlemden kısa süre oluşan ağrılar genellikle geçicidir ve doktorun tavsiye edeceği ilaçlarla dindirilebilir. Bu ağrılar, dişte ve ağızda oluşan travmaya, yapılan işlemlerin yarattığı baskıya bağlı olabilir. Diş eti yüzeyindeki işleme bağlı yara vb. de bu ağrıya neden olabilir. Karanfil çiğnemek, tuzlu su ile gargara gibi yöntemler, iyileşme sürecinde yaşanacak ağrıyı hafifletir.

“Dolgulu Diş Ağrısı Yanlış Uygulamadan Kaynaklı”

Bu ağrılar, çoğunlukla dolgusu yapılan dişin diğerlerinden daha yüksek olmasından kaynaklanır. Özellikle çiğneme esnasında meydana gelen ağrı, dişlere baskı yapılmadığında azalmaktadır. Diş hekimi tarafından kontrol edilmesi ve diş yüksekliğin yeniden ayarlanmasıyla genellikle geçmektedir.

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

“Dolgulu Diş Ağrısı İltihap Kaynaklı”

Dişler, işlem gördükten sonra hassaslaşabilir, iltihap ve hassasiyet seviyesi yükselebilir. Bu ağrı, oldukça şiddetli olabilmektedir. İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir, benzeri bir sorunun yanıtı, ancak bir diş hekimi tarafından doğru şekilde verilebilir. İlaç kullanımı ve bazen tıbbi müdahale ile iltihap ve buna bağlı ağrı giderilebilir.

Yine bir miktar tuzlu su ile gargara yapılması geçici olarak ağrıyı rahatlatabilir. Bazı durumlarda hastaya geçici dolgu da denilen, kısa süreli ağızda kalması planlanan diş dolguları yapılabilir. Bu dolgular hassas yapıdadır ve kalıcı dolguya kadar dişin az kullanılması önerilir. Bunun yanı sıra bazı durumlarda dolgu sonrası oluşan ağrının sebebi ciddi bir sorundan kaynaklı ve tıbbi müdahaleyle iyileşebilecek boyutta olabilir.

Dolgulu Diş Ağrısını Önlemek

Diş dolguları genel olarak dişteki çürük ve hasarların yok edilerek dişin kaybının önlenmesi amacıyla yapılmaktadır. Cerrahi bir operasyondur ve buna bağlı ağrı, hassasiyet, kanama gibi belirtiler işlemin yaraları iyileşene kadar normal kabul edilir.

Dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir, gibi soruların önlenmesi, dolgulu diş bakımındaki bazı hususlara dikkat edilerek mümkündür;

  • Çok sıcak ve çok soğuk yiyeceklerden uzak durmak,
  • Diş macunlarını seçerken florürlü olmasına dikkat etmek,
  • Ağız ve diş bakımı rutinine ağız bakım suyu, diş ipi gibi destekler eklemek,
  • Sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzaklaşmak,
  • Sert kabuklu yiyeceklerden ve yabancı maddelerle dişlerin temasından sakınmak.

Sağlıklı dişler için de uygulanması gereken bu önerilere dikkat edildiği takdirde, dolgulu diş ağrısı yaşanma riski azalabilmektedir.

Diş dolgusu ve diğer pek çok ağız-diş sorunuyla ilgili olarak alanında uzman ve güler yüzlü ekibiyle hizmet veren Dent Ümitköy’e başvurabilirsiniz.