Evde Diş Taşı Temizliği

Evde diş taşı temizliği, dişlerindeki tartar olarak da bilinen oluşumun yok edilmesine yönelik işlemlerdir. Diş taşları içerikleri ve sonuçlarıyla hem estetik açıdan hem de sağlık açısından kişide olumsuz etkilere neden olabilmektedir.

Evde diş taşı temizliği için farklı uygulamalar mevcuttur. Bunlardan bazıları diş taşlarının oluşumunu engellemeye yönelik, bazıları da diş taşı görünümünün düzelmesini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Diş taşı temizleme işlemi için doktora başvurmadan önce pek çok kişi bu yöntemleri denemektedir.

Evde Diş Taşı Temizliği Nedir?

Diş taşı, diş yüzeyindeki plakların zamanla sertleşmesi sonucu ortaya çıkan oluşumun adıdır. Diş taşı tartar olarak da bilinir ve uzun vadede varlığı, diş kaybına kadar ilerleyebilen sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak diş taşı temizliği yapmak, kişinin ağız ve diş sağlığı açısından önemlidir.

Diş taşı temizliği, düzenli aralıklarla ve uzman bir diş hekimi tarafından yapıldığı takdirde ilerleme ve başka sorunlara yol açma riski azalmaktadır. Kişinin ağız ve diş yapısı, beslenme düzeni ve yaşam alışkanlıkları, ağız sağlığına verdiği önem ve hatta kullanılan diş fırçasının özellikleri gibi pek çok detay bu oluşum üzerinde etkiye sahiptir.

Evde Diş Taşı Temizliği

Diş hekimleri bu sertleşmiş plakları diş yüzeyinden temizlemek için çeşitli medikal aletler kullanmaktadır. Evde diş taşı temizliği için uygulanan yöntemler daha çok semptomların azalması ve görünümün düzelmesine yöneliktir. Bununla birlikte iyi bir ağız ve diş bakımı uygulaması alışkanlığı bulunanlarda diş taşıyla ilgili şikayetler daha azdır.

Diş taşı temizliği uzun süre yapılmadığı takdirde;

İlerleyen diş taşları nedeniyle diş kökleri zarar görebilir.

Diş fırçalama ya da yemek yeme esnasında diş eti kanamaları görülebilir.

Diş minesinin zayıflamasından kaynaklanan çürükler söz konusu olabilir.

Oluşan diş taşları, ağız içinde iltihaplanmalara uygun bir zemin yaratır.

Evde Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş taşlarının temizlenmesi oldukça önemli bir ağız ve diş sağlığı konusudur. Bu doğrultuda uzmanlar, “evde diş taşı temizliği nasıl yapılır” minvalinde sorularla karşılaşabilmektedir. Evde diş taşı temizliğinin pek çok yöntemi bulunmakla birlikte, bunların hemen hepsinde temel amaç tartar oluşumunu engellemek ya da yavaşlatmaktır. (Diş Taşı Temizliği Sonrası)

Evde Diş Taşı Temizliği

“Evde Diş Taşı Temizliği İçin Yağ ile Gargara Yapmak”

Diş taşı temizleme yöntemi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Bu uygulama, Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağının ağızda bir süre bekletilmesi ve bu yağ ile gargara yapılması şeklindedir. Hindistan cevizi yağı diş yüzeyini pürüzsüzleştirerek diş taşı ve plak oluşumu engelleyebilir. Ayrıca bu yağlar içerdikleri maddelerle ağız florasındaki bakteri ve diğer mikroorganizmaların ortadan kalkmasını sağlar.

“Evde Diş Taşı Temizliği İçin Karbonat”

Karbonat, diş macunlarının içeriğine de eklenen, beyazlatıcı ve temizleyici özellikleri bilinen bir maddedir. Diş üzerinde karbonat uygulanmasının diş taşı engelleme, diş taşlarının yumuşamasını sağlama gibi özellikleri vardır.

Evde Diş Taşı Temizliği

“Evde Diş Taşı Temizliği İçin Aloe Vera”

Bu bitki, iyileştirici özellikleriyle bilinmekle, cilt ve saç bakımında da yaygın şekilde kullanılmaktadır. Jel şeklindeki aleo vera bitkisi özü, karbonat ve gliserin ile karıştırılarak diş macunu gibi kullanılır. Bu uygulamanın diş ve diş eti sağlığına iyi geldiği, ayrıca diş taşı oluşumunu yavaşlattığı bilinmektedir.

“Evde Diş Taşı Temizliği İçin Limonlu Macun”

Limon, içerdiği maddeler sayesinde vücut sağlığına olduğu gibi ağız ve diş sağlığına da faydaları bilinen bir meyvedir. Karbonat ve zeytinyağı eklenerek oluşturulan karışım diş macunu gibi kullanıldığında diş taşı ve plak oluşumuna neden olan bakterileri ağızdan uzaklaştırabilmektedir.

Evde Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Ağız ve diş sağlığının korunmasında diş taşı temizliği oldukça önemli bir adımdır. Çünkü diş ve diş eti arasında oluşan plak ve diş taşlarının, diş kaybına kadar varabilen önemli sorunlara yol açtığı bilinmektedir.

Bu doğrultuda, her ne kadar evde diş taşı temizliğine yönelik bazı uygulamalar olsa da bir diş hekimi tarafından uygulanacak profesyonel diş taşı temizliği için vakit ve bütçe ayrılması gerekir. Aksi takdirde, daha yüksek maliyetli ve daha uzun sürelere yayılan tedaviler gerekebilecektir. Dişler diş taşı oluşumlarından uzaklaştırılmadığında uygulanacak pek çok yöntem bu sorun için yetersiz kalır.

Türk Diş Hekimleri Birliğinin yayınlanan tarifesine göre, tıbbi adı Detartraj olan diş taşı temizliği fiyatı 2023 yılında KDV dahil 875 TL olarak belirlenmiştir.

Deneyimli ve güler yüzlü ekibiyle öne çıkan Dent Ümitköy’den diş taşı temizliği dahil pek çok hizmeti alabilirsiniz. Detaylı bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz.