Gülüş Estetiği Nasıl Yapılır?

Gülüş estetiği nasıl yapılır? Gülüş estetiği kişinin sağlıklı ve estetik görünen bir ağız, diş, çene ve dudak yapısına kavuşması işlemlerine verilen genel addır. Hasta detaylı ve özenli bir tedavi ile yüz yapısına en uygun gülüşe kavuşturulur.

Gülüş estetiği nasıl yapılır sorusu yanıtlanırken, bu uygulamalarının kişiye özel olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Gülüş estetiği işlemleri kişinin mevcut ağız ve diş sağlığı, kemik yapısı, tıbbi geçmişi ve işlemden beklentisi doğrultusunda, kendisine en uyumlu gülüşe sahip olmasını sağlar. Ağız ve diş sağlığına yönelik tedaviler ve estetik işlemler gülüş estetiği kapsamına girebilir.

Gülüş Estetiği Nedir? Gülüş Estetiği Nasıl Yapılır?

Hollywood gülüş estetiği, smile design gibi isimlerle de anılan işlem, beyaz, sağlıklı, yüz yapısına uygun diş görünümünü hedefler. Uygulamanın ilk adımı diş eti sağlığına ve çürük, eksik dişler, çapraşıklık gibi sorunların çözümüne odaklıdır. Ardından estetik açıdan hastanın yüz yapısına uygun, güzel görünen dişlere kavuşması sağlanır.

Gülüş estetiğinde ne yapılır? Diş gülüş tasarımı yaptırmak isteyenler, uygulamanın kişiye özel şekilde planlanacağını bilmelidir. Bu doğrultuda ağız ve diş sağlığına dair pek çok işlem gülüş estetiğine dahildir. Ayrıca güzel gülüş için önemli hususlardan olan çene ve dudak yapısındaki değişiklikler bu işlemin kapsamındadır. Dental gülüş tasarımı aşamaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Kişinin çene, damak, diş ve diş eti yapısının incelenebilmesi için çeşitli radyografik ve klinik tetkikler yapılır.
 • Gerekli durumlarda damak ve çene yapısını gülüş estetiği için uygun hale getiren damaklık, şeffaf plak gibi uygulamalar kullanılabilir.
 • Diş etlerinde bir hastalık, renk ya da boy sorunu saptandığı takdirde buna uygun işlemler yapılır. Diş eti işlemleri genel olarak “pembe estetik” olarak adlandırılmaktadır. Diş eti boyu ve görünümünün gülüşe uyumlu olması için dolgu, diş eti dokusu yenileme gibi işlemler yapılabilir.

Gülüş Tasarımı Sürecinde Bilmeniz Gerekenler

Gülüş Tasarımı Herkese Yapılır Mı?

Gülüş estetiği nasıl yapılıyor”, sorusundan sonra en sık merak edilen, bu işlemin kimlere uygun olduğudur. İşlemin uygulanması için kişinin diş ve diş etlerinin şeklinden, renginden memnun olmaması yeterlidir. Gülüş estetiği kimlere yapılır?

 • Çarpık diş problemi yaşayan kişilerde,
 • Dişlerinde sararma, lekelenme olanlarda,
 • Köpek dişi önde/geride olan kişilerde,
 • Diş boylarından duyulan rahatsızlıkta,
 • Diş eti problemleri bulunan kişilerde uygulama yapılabilir.
gulus-estetigi-nasil-yapilir

Eksik dişler, çürük oluşumları, bruksizm gibi problemler de bu tedavi esnasında çözülmelidir. Hollywood gülüşü olarak da bilinen uygulamanın uzun süre kullanılabilmesi için tamamen sağlıklı bir ağız ve diş varlığı gereklidir. Gülüş tasarımı öncesi sonrası sağlıklı bir süreç geçirilmesi, hastanın beklentisinin tam olarak karşılanması için şunlara dikkat edilmelidir;

 • Alanında uzman bir diş hekimi tarafından tedavi yürütülmelidir.
 • Diş kliniği yeterli teknik ve teknolojik donanıma sahip olmalıdır.
 • Hasta, süreç boyunca gerekli talimatlara uymalıdır.

Gülüş Tasarımı Ömrü Ne Kadar?

Gülüş tasarımı uygulaması birden fazla işlemi kapsamaktadır. Bu doğrultuda, yapılan işlemler farklı süreler boyunca kalıcı olacaktır. Temel ağız ve diş sağlığı uygulamaları daha uzun süre kalıcıdır fakat beyazlatma, dolgu vs. için tekrar işlemleri gerekebilmektedir. Bu nedenle “estetik gülüş tasarımı kalıcı mı?” sorusuna net bir yanıt vermek mümkün değildir.

Diş beyazlatma uygulamaları, hastanın günlük alışkanlıklarına ve ağız bakımı rutinine bağlı olarak yaklaşık altı ay-bir yıl arası kalıcı olacaktır. İmplant, kuron kaplama, lamine diş gibi işlemlerde bu süre çok daha uzundur. Yine işlem sonrası gerekliliklere dikkat edilmesi, ağız bakımına özen gösterilmesi bu işlemlerin kalıcılığını sağlayacak önemli bir husustur.

Gülümseme estetiği bazı durumlarda dolgu uygulamalarını da kapsar. Gerekli görüldüğünde dudak ve çene dolgusu, masseter gibi işlemlerle gülüş estetiğinin tamamlanması mümkündür. Dolgu uygulamaları için kalıcılık süresi birkaç yılken, diğer işlemlerin altı ayda bir tekrarlanması gereklidir.

gulus-estetigi-nasil-yapilir

Gülüş Tasarımı Fiyatı Ne Kadar?

Gülüş tasarımı işlemi, pek çok tedavinin birlikte yapıldığı bir uygulamadır. Yalnızca diş kaplama tedavisini kapsayan bir zirkonyum gülüş tasarımı fiyat açısından daha kapsamlı bir işleme kıyasla düşük maliyetli olacaktır. Gülüş tasarımı fiyat belirlemesi yapılırken şu detaylar göz önünde bulundurulur;

 • İşlemler sırasında kullanılacak diş hekimliği uygulamasının kapsamı,
 • Bu uygulamaların ne kadar sürede tamamlanacağı,
 • İşlemler esnasında kullanılan teknik malzemelerin kalitesi vb.

Gülüş estetiği fiyatları, kişiye özel bir uygulama yapılacağından her hasta için farklı olabilmektedir. Uygulama yapılacak kliniğin teknolojik koşulları ve hekimleri çerçevesinde fiyat politikası değişkenlik gösterebilir.

Gülüş estetiği Ankara gibi büyük şehirlerde, oldukça yoğun talep görmektedir. Dent Ümitköy de bu alandaki deneyimi, alanında uzman hekimleri ve son teknoloji ekipmanlarıyla hizmet vermektedir. Gülüş estetiği ile ilgili merak ettiklerinizi sormak, fiyat bilgisi ve randevu almak için bize ulaşabilirsiniz.