Gülüş estetiği, diş ve diş etinde görülen şekil bozuklukları ile diş, damak ve çeneyle ilgili sorunların tedavisi için yapılan işlemler bütünüdür. İşlemde temel amaç kişinin yüz şekline, ihtiyaç ve beklentilerine uygun estetik bir gülüş kazanmasıdır.

Gülüş estetiği uygulaması standart işlemler içermekle beraber, kişiye özel şekilde hazırlanan bir tedavidir. Güzel bir gülüş için ilk olarak akla diş gelse de hasta tam bir ağız ve diş sağlığına sahip olmadığı sürece estetik bir gülüş mümkün değildir. Bu nedenle işlem farklı tedaviler içeren birçok aşamadan oluşmaktadır.

Hollywood Gülüş Estetiği

Gülüş tasarımı, Hollywood smile design gibi isimlerle de bilinen gülüş estetiği, estetik ve güzel gülüş amacıyla yapılan diş hekimliği uygulamalarıdır. Uygulamalar hastanın ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir, bu nedenle kişiye özeldir. Ortodonti uygulamalarından diş laminasyonuna kadar pek çok farklı uygulamayı bünyesinde barındırır.

Gülüş estetiği kimlere yapılır? Dişlerinin görünümünden memnun olmayan herkes bu işlemleri yaptırabilir. Köpek dişi öne doğru olan, ön dişlerinde hizalanma problemi olan ya da diş renginden ve lekelerinden rahatsız olan herkes için uygun estetik gülüş tasarımı işlemi mevcuttur. Alanında uzman bir diş hekimi tarafından hastanın yüz ve ağız yapısına uygun gülüş tasarlanır. Bu görünümü sağlayacak işlemler planlanarak uygulamaya başlanır.

Kişinin yüz şekli, yapılacak uygulamanın nasıl göründüğünü belirleyecek unsurdur. Bu nedenle estetik diş tasarımı, dudak ve yüz yapısına uygun şekilde yapılmalıdır. Hollywood gülüşü işlemine dudak gülüş estetiği eşlik edebilmektedir.

gulus-estetigi

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı, kişinin yüzüne uygun boyda, sağlıklı ve beyaz renkli dişlere sahip olmasını sağlayan uygulamalar bütünüdür. Bu noktada çapraşıklık, çürük dişler ve bruksizm gibi sorunların düzeltilmesi gereklidir.

Gülüş tasarımı pek çok uygulamanın yer aldığı kompleks bir işlemdir. Bununla birlikte “gülüş estetiği nasıl yapılır” sorusuna yanıt olabilecek aşamalar şu şekilde sıralanabilir;

  • Çürük, çapraşıklık vb. sorunlar uygun yöntemlerle tedavi edilir.
  • Kişinin dişlerindeki eşitsizlikleri gidermek üzere kaplama yapılır.
  • Diş lekeleri yok edilir. Dişler hastaya uygun yöntemlerle beyazlatılır.
  • Çene ve dudaktaki sorunlar için dolgu uygulamaları yapılır.

Gülüş tasarımı planlanırken hastanın ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. “Hollywood gülüşü” olarak bilinen işlem belli bir görünümü hedeflese de her ağız, diş ve yüz yapısı için farklı uygulamalara gereksinim duyulabilir. Lamine diş uygulamaları, diş beyazlatma gibi aşamalardan önce yapılması gereken işlemler bulunabilir.

Estetik gülüş tasarımı kalıcı mı?” ya da “gülüş tasarımı ömrü ne kadar?” benzeri sorular sıklıkla merak edilenlerdendir. Estetik gülüş tasarımı esnasında yapılan dolgu gibi uygulamalar birkaç yıl kadar kalıcılığa sahiptir. Diş beyazlatma uygulamaları kullanıma bağlı şekilde zamanla etkisini kaybedecektir. Lamine diş gibi uygulamalarsa uzun yıllar boyunca kullanılabilir.

Gülüş Tasarımında Kullanılan İşlemler

İşlemin diş beyazlatma ve laminasyon kısmı, tasarımın son dokunuşlarıdır. Bunun öncesinde dişlerin sağlıklı bir hale getirilmesi önem taşımaktadır. Diş kliniği tarafından belirlenip uygulanacak diğer işlemler şu şekildedir;

Diş teli tedavisi: Dişlerdeki çapraşıklık, genelde son aşamada kullanılan zirkonyum kaplamalar benzeri işlemlerle çözülemeyecek seviyedeyse diş teli uygulamalarına başvurulabilir.

Çene cerrahisi işlemleri: Bazı durumlarda çenenin yapısından kaynaklanan diş sorunları da söz konusu olabilir. Çok tercih edilmemekle birlikte, çenenin uygun pozisyona ve duruma gelebilmesi için çene cerrahisi bir ön işlem olarak kullanılabilir.

Diş eti cerrahisi: Estetik diş eti görünümü için zaman zaman bazı ciddi operasyonlar gerekebilir. Diş eti çekilmesi gibi sorunlarda, diş eti estetiği kapsamında cerrahi işlemler uygulanabilir.

İmplant uygulamaları: Eksik dişler pek çok başka sağlık sorununa neden olabileceği gibi, estetik sorunlar da oluşturur. Bunun önüne geçebilmek için bazen eksik dişlerin implant uygulamaları ile tamamlanması gerekebilir.

gulus-estetigi

Dolgu: Dudak ve çene yapısındaki bozukluklar özellikle gülme esnasında görsel sorun oluşturabilir. Çünkü çene boyu ve dudak yapısı gülüşü etkileyen önemli unsurlardır. Dolgu işlemleri gülüş esnasında diş eti görünümünü azaltmak, çene ucunu uzatmak, dudakların şeklini değiştirmek ve bazı yüz kaslarını bloke etmek için kullanılabilmektedir.

Gülüş Tasarımı Fiyatları

Dişler güzelliğin önemli bir parçası olarak öne çıkmaktadır. Gülüş veya spesifik olarak diş estetiği fiyatları bu nedenle sıklıkla merak edilenler arasındadır. Kişiye özel şekilde belirlenen farklı işlemleri kapsadığından “Gülüş tasarımı fiyatı ne kadar?” sorusuna kesin bir yanıt vermek mümkün değildir.

Fiyatlar belirlenirken şu hususlar önem taşımaktadır;

  • İşlemlerin süresi,
  • Hastanın gereksinimleri,
  • Uygulama prosedürü,
  • Kullanılan malzemenin niteliği ve özellikleri.

Bu hususlar kişinin mevcut ağız ve diş sağlığına, yüz yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Gülüş tasarımının belli başlı işlemlerinden olan zirkonyum gülüş tasarımı fiyat belirlenmesi nispeten kolaydır. Klinikler arasında fiyat farklı çok fazla değildir. Bunun yanı sıra implant gibi çok kapsamlı ve yüksek maliyetli bir uygulamanın işleme eklenmesi, maliyeti büyük ölçüde değiştirecektir.

Dent Ümitköy, alanında uzman hekimlerle, son teknoloji ekipmanlar eşliğinde hizmet veren bir kliniktir. Gülüş tasarımı ve diğer pek çok ağız ve diş sağlığı uygulaması için güvenle Dent Ümitköy’e başvurabilirsiniz. Hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi ve fiyatlar için bize ulaşabilirsiniz.

Gülüş Tasarımı Sürecinde Bilmeniz Gerekenler