Jawline dolgu yüz hatlarını belirginleştiren bir estetik işlemdir. Çene ve çene hattı bölgesi, çeşitli nedenlerle belirgin olmayabilir. Bu hat üzerinde eşitsizlik veya genetik yapıya bağlı olarak problemler görülebilir. Dolgu işlemi bu durumun engellenmesini sağlar.

Jawline dolgu kulak hizasından çene ucuna kadar uzanan bölgede, gerekli bulunduğu yerlere uygulanabilir. Böylece gıdık bölgesinin gizlenmesi, sarkma görünümünün önüne geçilmesi mümkün olur. Çenedeki kırışıklık ya da geride olma sorunu bu yöntemle çözülebilir. Yüz şeklinin orantılı olmasını sağlayan uygulama, günümüzün yaygın estetik işlemlerindendir.

Jawline Çene Dolgusu

Kadınlarda ters üçgen şeklinde, erkeklerdeyse köşeli yüz hatları daha estetik bir görünüm ortaya çıkarır. Bu görünümün elde edilmesi için jawline dolgusu yapılmaktadır. Cilt altına enjekte edilen çeşitli dolgu materyalleri, bölgenin keskin, belirgin, daha uzun ya da köşeli görünmesini sağlayacaktır. Böylece kişinin rahatsızlık duyduğu görüntü ortadan kalkacaktır.

İşlemi yaptırmak isteyen kişilerdejawline dolgu ne kadar kalıcı?” yahut “jawline dolgusu kaç ay kalır?” benzeri sorular oluşabilir. Jawline dolgu bir buçuk ila iki yıl kadar kalıcı olabilmektedir. Süreyi belirleyen etkenler;

 • Kişinin cilt yapısı,
 • Günlük alışkanlıkları,
 • Dolgunun malzemesi, miktarı gibi hususlardır.

Farklı miktarlarda ve içeriklerde jawline dolgusu yapılması mümkündür. Ayrıca jawline dolgusu erkek ve kadınlarda farklı bölgelere, farklı miktarlarda uygulanır. Bu da işlemin kalıcılık süresinde değişikliklere neden olabilmektedir.

Uyuma biçimi, yüze uygulanan cilt bakımı vb. işlemler de dolgunun kalıcılığı açısından önemli hususlardandır.

Jawline Dolgu

Çene (Jawline) Dolgusu Nasıl Yapılır?

Jawline dolgusu nedir? Cilt altına çeşitli maddelerden üretilmiş dolgunun enjekte edilmesidir. Bu dolgu çene hattı boyunca uzanabilir ya da yalnızca belli bir kısma uygulanabilir. Jawline estetik uygulamalarında kullanılan enjeksiyonun içerisine genellikle hiyalüronik asit, çeşitli enzim ve serumlar eklenmektedir. Uygulamada kullanılan içerik yüzün diğer bölgelerindekiyle benzer biçimdedir. Uygulama şekli de dudak dolgusu ya da elmacık kemiği dolgusuna pek çok noktada benzerlik gösterir.

Jawline çene dolgusu uygulaması şu şekilde yapılır;

 • Muayene ve kontrol sonrası cilt yüzeyi temizlenir.
 • İşlem yapılacak bölgeye anestezi kremi uygulanır.
 • Dolgu malzemesi cilt altına iğne aracılığıyla iletilir.
 • Hasta on beş dakika-yarım saat kadar klinikte dinlendikten sonra günlük yaşamına dönebilir.

Jawline dolgusu hamile veya emziren kadınlara, kan pıhtılaşma problemi yaşayan kişilere uygulanmaz. Kronik hastalığı bulunan kişiler, işlemden önce hekimi mutlaka bilgilendirmelidir. Dolgu malzemeleri bazı bünyelerde alerjik reaksiyona neden olabilmektedir. Bu noktada da kişinin ve uygulama yapacak hekimin temkinli davranması gerekir.

Jawline Dolgusu Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jawline dolgusu hem kadın hem de erkekler tarafından sıkça başvurulan bir estetik uygulamadır. Kolayca uygulanan işlem sayesinde çene kemiği ve yüz hatları belirginleştirilir. Böylece daha zayıf, daha ifadeli bir görüntü ortaya çıkar. Jawline öncesi sonrası hastaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar söz konusudur. Bu sayede işlemin kalıcı ve sağlıklı sonuçlar ortaya çıkarması mümkün olacaktır.

 • Jawline işlemin öncesinde kronik rahatsızlığı olan kişiler, bu durumu hekimle paylaşmalıdır.
 • 18 yaş altındaki kişilere işlem yapılmaz.
 • Hamileler ya da hamilelik şüphesi bulunanlar için dolgu uygulaması önerilmez.
 • İşlemden önce kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır, bilinen bir pıhtılaşma problemi varsa işlem yapılmamalıdır.
 • Alerjik, hassas bir bünye söz konusuysa, işlemden önce alerji testi uygulanmalıdır.

Bu hususlar göz önünde bulundurularak yapılacak jawline dolgusuyla istenen çene hattı ve çene görünümüne ulaşmak mümkün olacaktır.

Jawline Dolgu

Jawline Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlemden önce olduğu gibi sonra da dikkat edilmesi gerekenler söz konusudur. Uygulamanın cilt altına doğru şekilde yayılması ve sürecin fiziksel sağlık bozulmadan tamamlanabilmesi için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Uygulama sonrası hasta birkaç saat uzanmamalı, başı uzun süreli eğmemelidir.
 • İlk gün zorlayıcı egzersizlerden kaçınmak gerekir.
 • Uygulama yapılmış bölgeye kimyasal ürünler sürülmemeli, makyaj ve cilt bakımı için hekimin önerdiği süre boyunca beklenmelidir.
 • İlk hafta enfeksiyona yol açma riski bulunan havuz, hamam gibi alanlardan uzak kalmak gerekir.
 • Bölgeye işlem sonrası bir süre boyunca lazer epilasyon yapılmamalıdır.
 • Diş tedavileri için de benzer şekilde bir süre beklenmesi uygun olacaktır.

Dent Ümitköy, pek çok ağız ve diş tedavisinin yanı sıra dolgu işlemlerinde de uzman kadrosuyla profesyonel hizmet vermektedir. Jawline dolgusu yaptırmak, konuyla ilgili bilgi ve randevu almak için bize ulaşabilirsiniz.