Jawline dolgusu, çene hattının belirginleşmesini isteyen pek çok kişinin başvurduğu bir medikal estetik uygulamasıdır. Bu dolgu ile kişinin yüz hatları belirginleşir, daha vurgulu ve ince bir yüz hattı elde edilmiş olur.

Jawline dolgusu için başvuran kişi, yüz hatlarına, genetik faktörlere ve beklentilerine göre işleme alınır. Her kişinin yüzüne ve fizyolojisine uygun farklı dolgu seçenekleri vardır. Yapılacak işlem kişiye özgü, farklı bölgelerde ve miktarlarda olacaktır. Bu sayede kişinin kendi yüzündeki en doğal çene hattına sahip olması sağlanmış olur.

Jawline Dolgusu Nasıl Yapılır?

Jawline kelimesi, çene kenarındaki hattı tanımlamaktadır. Jawline nedir? sorusunun yanıtı da bu şekilde verilebilir.

Jawline dolgu işlemi, kişide çene hattı belirginleşmesi, gıdık bölgesinin daha az görünür olması ve yüzün sivri bir görünüme kavuşması için yapılan uygulamadır. Kadınların daha sivri, erkeklerin ise köşeli bir yüz hattına sahip olması estetik görünümü olumlu etkilemektedir. Çene dolgusu oldukça kısa süren, komplikasyon riski düşük bir işlemdir. Bu nedenle jawline dolgu hem kadın hem de erkekler tarafından sıklıkla talep edilen bir işlemdir.

jawline-dolgusu

Bu dolgu çeneden kulak hizasına kadar olan bölge üzerinde yapılır. Bazı durumlarda tüm çene boyunca dolgu yapılırken bazen yalnızca belirli bir kısım için dolgu uygulanır. Genellikle şu durumlarda sıklıkla yapılır;

 • Alt çene geriliği ve buna bağlı görünümden duyulan rahatsızlık,
 • Çene hatları arasında eşitsizlik olması,
 • Gıdık bölgesinin belirgin ve sarkık görünmesi,
 • Çene hatlarının belirsizliği,
 • Çene küçüklüğü ve belirsizliğinden kaynaklı yuvarlak yüz görünümü.

Çene Dolgusu Uygulaması

Çene dolgusu, çene ucuna ya da kulak bitimindeki masseter bölgesine yapılabilir. Bununla birlikte tüm çene için de dolgu işlemi yapılması mümkündür. Çene ucu dolgusu daha çok çene geriliği ya da gıdı bölgesinin sarkık görünümünü engellemek üzere yapılmaktadır. Masseter bölgesinin vurgulanması ise özellikle erkek hastalar tarafından talep edilen bir jawline dolgu işlemidir. Jawline nasıl belirginleştirilir, jawline uygulaması nasıl yapılır, sorularının yanıtı şu şekildedir;

 • Uygulama öncesi hasta muayene edilir.
 • Uygulama bölgeleri lokal anestezi işlemiyle uyuşturulur.
 • Bölgeye uygun dozlarda dolgu enjeksiyonu yapılır.
 • İşlem yaklaşık on beş dakika sürmektedir.
 • Ardından belli hususlara dikkat ederek hasta günlük yaşamına dönebilir.

Dolgu esnasında ve sonrasında bölgede ağrı ve kızarıklık görülebilir. Bunların dışında uzun süren ciddi bir komplikasyon riski bulunmamaktadır.

jawline-dolgusu

Jawline Dolgu Ne Kadar Kalıcı?

Çene kemiği belirgin olmadığından yüz hatlarından memnun olmayan kişiler, jawline ya da çene dolgusu sayesinde istedikleri görünümü elde edebilirler. Bu işlem kısa süren, acısız ve uzun süre kalıcı bir uygulamadır. Sağlık Bakanlığınca onay almış, güvenilir dolgu materyallerini kullanan deneyimli bir hekim tarafından uygulandığı takdirde yan etki riski oldukça düşüktür.

Jawline dolgusunun kalıcılık süresi çeşitli faktörlere bağlı olarak bir ila iki sene arasındadır. Özellikle ilk yapılan dolgu için bu süre bir miktar daha kısa olabilir. Bu süreyi etkileyen faktörler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kişinin vücut ve çene yapısı,
 • Gündelik alışkanlıkları,
 • Dolgu sonrası gerekli bakım prosedürlerine ne kadar uyduğu,
 • Dolgu miktarı.

Jawline dolgusu riskli mi? Doğru bir şekilde uygulanmış jawline dolgusu, hasta açısından önemli bir risk oluşturmaz. Bilinen yan etkiler kısa sürede geçen ve genellikle iğneli bir uygulama olmasından kaynaklanan durumlardır. İşlem için cilt ile uyumu bilinen hiyalüronik asitli materyaller kullanılır.

jawline-dolgusu

Çene Dolgusu Fiyatları

Bir hekim tarafından yapılan çene dolgusu, dudak dolgusu gibi işlemler, belli maliyete sahip uygulamalardır. Kullanılacak ürünün kalitesi, işlem yapan kliniğin hijyeni lokasyonu, hekimin deneyimi gibi faktörler jawline fiyatı için belirleyici unsurlardandır. İşlem hızlı sonuç alınması, güvenilir olması gibi faktörler nedeniyle tercih edilmektedir.

Dolgu fiyatları için diğer önemli hususlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Hasta için uygulanacak dolgu miktarı,
 • Yapılacak işlem için gerekli materyaller,
 • Bölgede yapılması istenen değişikliğin seviyesi,
 • İşlemin süresi vb.

Çene hattı dolgusu fiyatları, pek çok değişkene bağlıdır. Bununla birlikte işlem için cüzi rakamlar isteyen ancak güvenli olmayan işletmeler de söz konusudur. Alanında uzman, konuyla ilgili deneyimi olan, Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen bir yerde yapılacak işlemin tercih edilmesi hayati önem taşır. Zira yanlış uygulamalar ya da yanlış malzeme kullanımı oldukça ciddi sonuçlara yol açabilir. Kişinin fiziksel sağlığı ve psikolojisi durumdan kötü etkilenebilir.

Dent Ümitköy, alanında uzman hekimlerin bulunduğu güvenilir bir kliniktir. Ağız ve diş sağlığına ve ayrıca güzelliğe dair çeşitli işlemleri bu klinikte gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz. Fiyatlarımız ve işlemlere dair detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.