Kanal tedavisi fiyat araştırması yapılmadan önce bilinmesi gereken bazı detaylar vardır. Uygulamanın kaç kök için yapılacağına, tedavi sonrası dişin üzerine yerleştirilecek materyalin özelliklerine göre fiyatlar değişiklik gösterir.

Kanal tedavisi fiyat tarifesi, Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenir ve yıllık olarak güncellenir. Kanal tedavisi, dişin kaybedilmesini engelleyen, ancak sinir hücreleri yok edildiğinden dişte ağrı ve hassasiyet yaşanmasını engelleyen bir işlemdir.

2023 Kanal Tedavisi Fiyatları

Dişlerin sinirine kadar uzanan iltihap ve çürükler sonrasında çok fazla ağrı ve hassasiyet yaşanır. Kanal tedavisi bu sorun ve şikayetlerin durdurulması amacıyla uygulanır. Dişteki kök sayısı, dişin durumu gibi faktörler tedavi ücretinde değişikliğe neden olmaktadır. Genel prosedürleri içeren 2023 kanal tedavisi fiyatları TDB tarafından belirlenmiştir ve şu şekildedir;

UYGULAMAKDV HARİÇ FİYATKDV DAHİL (%8) FİYAT
Tek Kanal (Dolgu Hariç)1.083,33₺1.170,00₺
İki Kanal (Dolgu Hariç)1.620,37₺1.750,00₺
Üç Kanal (Dolgu Hariç) *2.212,96₺2.390,00₺
Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi - Tek Kanal (Dolgu Hariç)1.125,00₺1.215,00₺
Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi - İki Kanal (Dolgu Hariç)1.662,04₺1.795,00₺
Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi - Üç Kanal (Dolgu Hariç)2.291,67₺2.475,00₺
Süt Dişi Kanal Tedavisi1.356,48₺1.465,00₺
Açık Apeksli Dişte Kanal Tedavisi (Her Kanal İçin - Dolgu Hariç) (Pansuman Ücretleri Hariç)2.953,70₺3.190,00₺
Kanalda Perforasyon Tamiri805,56₺870,00₺
Kanal Pansumanı (Seans Başı) 2023259,26₺280,00₺
Hemiseksiyon (Kök Amputasyonu - Kanal Tedavisi Hariç)1027,78₺1.110,00₺
Kanal İçi Hazır Post Uygulaması (Metal) (Dolgu Ücreti Hariç)750,00₺810,00₺
Kanal İçi Fiber Post Uygulaması (Dolgu Ücreti Hariç)1.481,48₺1.600,00₺
Kanal Tedavisi Fiyat

Tek diş kanal tedavisi ne kadar, benzeri bir sorunun yanıtı için dişin kök sayısının bilinmelidir. Zira bir dişte bir ila üç kadar kanal bulunabilir. İşlem uygulanacak dişin kaç kanala sahip olduğu, ancak bir diş hekimi muayenesiyle görülebilir.

Dişin kanal tedavisi sonrası restorasyonu da uygulama kadar önemlidir. Özellikle dayanıklı, uzun yıllar kullanılabilecek bir dişe sahip olmak için kaplama uygulamasının da özenli yapılması gerekir. Diş kaplama fiyatları gerekli uygulamaya ve seçilen malzemenin niteliğine, işlem yapılacak alana göre farklılık gösterecektir.

Dişlere kanal tedavisi sonrası metal destekli porselen kuron, zirkonyum kuron ya da zirkonyum destekli porselen kuron gibi kaplama çeşitleri uygulanabilir. Kanal tedavisi fiyat hesaplamasında bu işlemler ve olası maliyetleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Kanal Tedavisi Nedir?

Dişin enfekte olmuş ya da hasar görmüş diş pulpasının çıkarılması ve dolgu yapılması işlemi olarak özetlenebilir. Bu işlem endodonti olarak da bilinmektedir. Pulpa denilen kısım, dişin damar ve sinir yapısını oluşturur, dolayısıyla dişin canlı kısmıdır. Bu bölüm alındığında diş cansız olacak, ancak kökleri sayesinde ağızda yeme içme gibi işlevlerin yerine getirilmesinde kullanılabilecektir.

Diş siniri iltihap ya da hasar gördüğünde çeneye ve bazen tüm başa yayılan oldukça şiddetli ağrılar hissedilmesine neden olur. Kanal tedavisi ile ağrıya neden olan enfeksiyon ve bu ağrıyı hisseden doku çıkarılır, diş çekimi yapılmadan ağrı durdurulur.

Pek çok etkene bağlı olarak süreçte değişiklikler olabilir, ancak standart bir kanal tedavisi prosedürü şu şekildedir;

Kanal Tedavisi Fiyat
  • Hastaya anestezi uygulanır.
  • Uygulama yapılacak dişte bir delik açılır ve çıkarılması gereken dokuya gerekli işlemler uygulanır.
  • Kök kanalları temizlenir ve kanal dolgusu için genişletilip şekillendirilir.
  • Hazırlanan boşluğa gerekli materyaller yerleştirilir. Gerekli durumlarda, destek vermesi için kanal boşluğuna metal ya da plastik çubuklar yerleştirilir.
  • Son olarak kanal tedavisi uygulanan diş uygun bir kaplamayla eski görünümüne kavuşturulur. Bunun için farklı malzemelerden üretilen kuronlar kullanılır.
  • Birden fazla seans uygulanacaksa, son seansa kadar kullanılmak üzere geçici dolgularla işlem bölgesi kapatılır.

Bu noktada “kanal tedavisi kaç seans olmalı” sorusuyla karşılaşılmaktadır. Sorunun net cevabı kişiye ve vakaya özgüdür. Kişinin diş yapısı, sağlık durumu, uygulanacak işlemin detayları kanal tedavisi süresi için belirleyicidir.

Dent Ümitköy’e başvurarak, kanal tedavisi ile dişlerinizi kaybetmeden ağrı ve hassasiyet şikayetlerinden kurtulabilirsiniz. Profesyonel ve güler yüzlü ekibimizle, güven içinde diş tedavinizi yaptırmak için bize ulaşabilir, detaylı bilgi ve fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz.