Jawline

Jawline çene hattı boyunca uzanan çizgidir. Bu çizginin belirgin olması yüze estetik bir görünüm katmaktadır. Bu nedenle günümüzde bu çizgiyi ortaya çıkarmaya yönelik estetik uygulamaları yaygınlaşmıştır. Ayrıca piyasada, evde jawline oluşturmayı sağlayan çeşitli ürünler bulunmaktadır.

Jawline görünümünün yoğunluğu, pek çok faktöre bağlı şekilde değişiklik gösterir. Bu faktörler arasında genetik, kilo ve yağ-kas oranı, yaşam tarzı vb. bulunur. Bu çizginin belirgin olması kişinin yüzünü daha ince ve vurgulu yapmaktadır. Jawline belirginliği gıdı bölgesini gizlediği için de bu bölgeyi öne çıkaran uygulamalar tercih edilmektedir.

Jawline Nedir?

Jawline çene bölgesindeki belirgin olması gereken bölümdür. Boyun ve yanak bu hat aracılığıyla ayrılır. Günümüz güzellik standartları, çene hattının belirgin olmasına yönelik şekilde biçimlenmiştir. Bu doğrultuda, bölgenin öne çıkmasını sağlayan çeşitli uygulamalar ortaya çıkmıştır.

Çene hattının öne çıkmasını sağlayan uygulamalar farklı boyutlarda, çeşitli maliyetlerde ve oldukça fazla sayıdadır. Bazı kişiler sakız çiğneyerek jawline oluşmasının mümkün olduğunu ileri sürmektedir. Benzer biçimde, bu görünümü elde etme amacıyla yapılan jawline egzersizleri söz konusudur. Çene kası aleti yahut çene kası topu ismiyle satılan, çalışma prensibi bölgedeki kasları aktifleştirerek görünürlüğü artırmak olan ürünler mevcuttur.

Kalıcı jawline görünümü elde etmek için yapılan estetik uygulamalar da son zamanlarda oldukça rağbet görmektedir. Bunun için en sık başvurulan işlem dolgudur. Bir hekim tarafından uygulanacak olan dolgu sayesinde çene hattındaki görünüm belirginleştirilebilir.

jawline

Jawline Ne Demek, Nasıl Yapılır?

Jaw-line, çene çizgisi anlamına gelen bir sözcüktür. Çene ucundan kulak hizasına kadar uzanan çizgiyi tanımlar. Bu çizgi erkeklerde daha kare, kadınlarda ise üçgen bir yüz görüntüsü oluşmasını sağlar. Hem erkek hem de kadınlar için bölgenin belirginleşmesi istenen bir durumdur.

Yaşa bağlı boyun ve gıdık sarkması
Yüzdeki ovallik
Yüzdeki kilolu görüntü
Gıdığın tombul ve ön planda görünmesi
Küçük çeneli olmak

Jawline dolgu gibi kalıcı ve kısa vadede sonuç gösteren tıbbi işlemlerle belirginleştirilebilir. Bu bölgedeki kasların çalışmasını, yağların erimesini sağlayan çeşitli aletlerde egzersiz yapıldığında da bu görünümü elde etmek mümkündür.

jawline
Bize Ulaşın
İletişim ve Hizmet Sayfaları Formu TR

Çene Hattı Belirginleştirmede Kullanılan Yöntemler

Bu yöntemlerden hangisinin seçileceğine dair pek çok etken söz konusudur. Kişinin istediği görüntü, mevcut yüz şeklinde çene hattının ne derecede belirgin olduğu gibi etkenlere bağlı şekilde kullanılacak yöntem değişir. Bununla beraber jawline dolgu fiyatları ile çene kası egzersizi yaptıran aletlerin fiyatı arasında ciddi farklar vardır.

Ekonomik Durum

 

Yüz Şekli

 

Yeme-içme Alışkanlıkları
Bruksizm Sorunu

 

Kişinin Çene ve Diş Yapısı
Alerjik Olma

 

Çene hattı belirginleştirme noktasında hekimlerin uyguladığı dolgular ve kolayca satın alınabilen egzersiz topları en sık başvurulan yöntemlerdir. Jawball olarak da bilinen aletlerle yapılan egzersizler, belirli bir ilerleme kaydedilmesini sağlayabilir. Bununla beraber bu toplar kullanılmadan önce çeşitli yan etkiler ve olumsuzluklarla ilgili kişinin bilgilendirilmesi gereklidir. Dolgu ise daha güvenli, kısa sürede uygulanabilen ancak maliyeti yüksek bir yöntemdir.

Jawline Topu

Uygulamasının kolaylığı, kullanışlı ve uygun fiyatlı bir ürün olması gibi nedenlerle tercih edilen bir üründür. Bu ürünün vaadi düzenli kullanımda kişinin çene hattını belirginleştirmektir. Her ne kadar “top” şeklinde tanımlansa da farklı formlarda aynı işlevde kullanılabilen çeşitli ürünler söz konusudur.

Ürün Hakkında
 • Düzenli ve uzun süre kullanımda yüz şekli değişir
 • Ağızda sıkılan ürün, pek çok kasın çalışmasına neden olur
 • Ürün genellikle sert silikon materyallerden yapılır
Ürün Sonuçları
 • Çene hattının ortaya çıkması
 • Gıdık alanındaki yağların erimesi
 • Boyun ve çene bölgesinde incelme

   

   

jawline
Jawline Topu Zararları
 • Belli süreler ağız içinde tutulacak ürünün hijyenini korumakta sorun yaşanabilir. Üretimde kullanılan materyal kaynaklı sağlık sorunları da oluşabilir.
 • Ürünün çok sık kullanılması sonucu çene eklemlerinde problem oluşabilir.
 • Çene kasının güçlenmesi sert yüz hatları oluşturabilir. Özellikle kadınlarda bu görünüm istenmeyen bir durumdur.
 • Bu ürün masseter kaslarını güçlendirdiğinden, diş sıkma vb. sorunları olanlar için oldukça ciddi sorunlara yol açabilmektedir.
 • Baş ve boyun ağrısı, çene ağrısı gibi yan etkiler söz konusudur.

Jawline Dolgusu

Çene hattı görünümünde belirginleşme isteyen kişiler sıklıkla jawline dolgusu işlemine başvurur. Bu sayede bir hekim kontrolünde ve kısa sürede istenen sonuçları elde etmek mümkün olur. Her kişinin yüz yapısı ve dolgudan beklentisi farklı olacaktır. Bu da dolgu materyalinin kullanım yoğunluğunu ve jawline fiyat ve maliyetini etkileyecektir.

İşlem şu şekilde uygulanmaktadır;

 • dentist-icon
  İki hafta sonra uygulama bölgesi muayene edilir.
 • cavities-icon
  Dolgu materyali bölgeye enjekte edilir.
 • syringe-icon
  Gerekli anestezi uygulaması yapılır.
 • mentoplasty-icon
  Çenede işlemin uygulanacağı bölge belirlenir.
jawline

Jawline kalıcı mı? İşlem kişinin yüz yapısına, yaşam alışkanlıklarına bağlı şekilde birkaç sene içinde erir. Bu noktada tekrar edilmesi gereklidir. İşlemin bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Oluşabilecek sorunlar genellikle enjeksiyona bağlı ve kısa sürelidir. Bununla birlikte dolgu uygulamasının yararları şu şekilde sıralanabilir;

Yüz şekline uygun bir çene hattı elde edilir
Çene hattındaki eşitsizlik ortadan kaldırılabilir.
Yüz ifadesinin yumuşatılması

 

Kısa sürede istenen görünüm elde edilir

 

Birkaç yıl boyunca işlemin etkisi kalıcı olacaktır
İyileşme süreci oldukça kısa sürer

 

Dent Ümitköy, alanında uzman hekimler eşliğinde ağız ve diş sağlığı uygulamaları yapmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli dolgu işlemleri için de güvenilir, hızlı sonuçlar ortaya çıkacaktır. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için bize ulaşabilirsiniz.