Dijital Diş Hekimliği

Dijital diş hekimliği Çayyolu, geniş bir alanda tek başına mekanik uygulamaların aksine, dijital ve bilgisayar kontrollü olarak herhangi bir dental tedaviyi kısa sürede ve yüksek düzeyde memnuniyet ile gerçekleştiren cihaz olarak tanımlanabilir. Dijital diş hekimliği teknolojinin gelişmesiyle her gün biraz daha gelişmekte ve hastalara konforu yüksek düşük maliyetli çözümler sunmaktadır. Dijital ölçümlerle yapılan diş tedavilerinde hatalar sıfırlanmaktadır.

CAD/CAM Nedir?

Kelime anlamı olarak, “bilgisayar destekli dizayn ve bilgisiyar destekli üretim” anlamına gelen “computer aided design and computer aided manufacturing” cümlesinin kısaltılmışıdır. Bu teknolojinin gelişimi ile dijital diş hekimliği çağı başlamıştır. CAD-CAM teknolojisinde; hazırlanan dişlerin ölçüsü kamera yardımı ile fotoğraflanarak (dijital) alınır. Elde edilen ölçü 10 mikron hassasiyetindedir. Böylelikle kaplama altında ileride oluşabilecek çürüklerin önüne geçilmiş olur. Dijital olarak alınan ölçü üzerine bilgisayar ortamında tasarım yapılır. Hazırlanan sanal tasarımlar kazıma ünitesine gönderilerek porselen ve zirkonyum bloklar elde edilir. Çok kısa süre içerisinde kenar uyumu, sağlamlık ve estetiği bir arada barındıran estetik restorasyonlar elde edilir. Tüm ağız üç boyutlu olarak görülebildiğinden hazırlanan estetik restorasyonların etrafında gıda birikimi, yükseklik gibi olumsuzluklar gözlenmez.

CAD/CAM Teknoloji İle Ne Tür Restorasyonlar Üretilir?

Dijital diş hekimliği uygulamasında köprü, kron, zirkonyum köprüler, porselen dolgu (inley-onley), porselen lamina gibi uygulamalar dijital tarama yöntemiyle 24 saat içinde üretilerek hastaya sunulur.

CAD/CAM Teknoloji İle Ne Tür Restorasyonlar Üretilir?

  • Hastanın seans sayısı minimuma iner.
  • Prova ihtiyacı yoktur.
  • Tedavi süreci baştan sona bilgisayar ortamında gerçekleştiği için hatalar mi,umum düzeydedir.
  • Geleneksel ölçü alma yöntemleri kullanılmadığı için hassas hastalarda gelişen öğürme ve bulantı refleksi çözülerek daha konforlu bir tedavi süreci sunar.
  • Şehir veya yurt dışında yaşayan hastalar için çok kısa sürede tedavi sonuca ulaşarak memnuniyet sağlanır.
  • Estetik gülüş tasarımı uygulamalarında dijital diş hekimliği uygulamalarıyla hastaya nasıl görüneceğine dair ön simülasyon yapılabilmektedir.
  • Dijital diş ölçüsü alma yöntemleriyle oluşabilecek hatalar sıfıra indirgenmektedir.
İletişim ve Hizmet Sayfaları Formu TR