Çocuk diş hekimi, 0-16 yaş arası dönemdeki ağız ve diş sağlığına dair uygulamaları yapan hekimlerdir. Dişler beslenme, konuşma gibi faaliyetlerde önemli rol oynamaktadır. İleri yaşlarda sorun yaşanmaması adına süt dişlere daimi dişler kadar önem verilmelidir.

Çocuk diş hekimi kontrollerinin dişlerde bir problem oluşmadan yapılması, süt dişlerin sağlığının korunmasına yardım edecektir. Çürük tedavisi ve ortaya çıkabilecek diğer sorunların çözümü için yapılacak uygulamalar, koruyucu uygulamalardan çok daha zorlayıcı olacaktır.

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Çocuk diş hekimliği uygulamalarının yapıldığı pedodonti alanı, diş hekimliğinin önemli bir alt dalıdır. Çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığı; yüz şeklinden konuşma yeteneğine, beslenme ve buna bağlı tüm fiziksel duruma etki eder. Çocuk, pedodontist tarafından kontrol edilerek düzenli bakım ve tedavi gördüğü takdirde ağız ve diş sağlığı korunabilir ve olası problemlerin önüne geçilir.

Süt dişlerin vaktinden önce düşmesi ya da çekilmek zorunda kalması, daimi dişlerin çıkması sırasında pek çok ortodontik soruna zemin hazırlar. Bu nedenle altta yeni diş oluşumu tamamlanana kadar süt dişlerin korunması gereklidir. Problemli dişler beslenme sorunu ve buna bağlı gelişim problemlerine yol açabilir. Pedodontide bu durumlara uygun çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur.

Çocuk Diş Hekimi

Ailelerin çocuk ağız ve diş sağlığı konusunda dikkat etmesi gereken hususlar;

  • Emzik kullanımının mümkün olduğunca kısa tutulması,
  • Bebekte ilk dişler görülmeye başlandığı andan itibaren yaşına uygun şekilde dişlerin fırçalanmaya başlanması,
  • Çocukta parmak emme, kalem ısırma, tırnak yeme gibi alışkanlıklar varsa, uygun yöntemler izlenerek bu alışkanlıkların ortadan kaldırılması,
  • Diş hekimi kontrollerinin ihmal edilmemesi şeklinde sıralanabilir.

Çocuğun süt dişlerinin ve daimi dişlerinin sağlıklı olabilmesi için diş fırçalama alışkanlığını küçük yaşta edinmesi gerekir. Olası problemlerin önlenmesi için çocuğa doğru diş fırçalama eğitimi ve alışkanlığının ebeveynler tarafından verilmesi önemli bir noktadır. Yönlendirme ve bilgilendirme için diş hekimine danışılabilir.

Çocuk Diş Hekimi Uygulamaları

Çocukların ağız ve diş sağlığının korunması, olası problemleri engelleyeceğinden pek çok tedavi yönteminden daha etkilidir. Diş hekimleri tarafından pek çok koruyucu uygulama yapılmaktadır. Bu sayede çocuk diş çürüğünden ve diğer problemlerden uzak kalabilir.

Koruyucu uygulamalar şu şekilde sıralanabilir;

Çocuk Diş Hekimi

Fissür örtücü uygulaması: Bu uygulamada çürüğe elverişli olan azı dişlerin korunması amaçlanır. Çiğneyici yüzeylerdeki girinti ve çıkıntılar, fissür örtücü adı verilen dolgu malzemesiyle kaplanır. Böylece dişlere besinlerin sıkışması engellenir ve dişler daha kolay temizlenebilir, çürük riski minimum seviyeye iner.

Daimi azı dişleri sürmeye başlamış tüm çocuklarda bu uygulama yapılabilmekte ve diş hekimleri tarafından önerilmektedir.

Florür jel ve vernik uygulaması: Florür ya da flourid, dişlerin çürümesini önleyebilen, diş minesini destekleyen bir mineraldir. Bu mineralin diş yüzeyine farklı yöntemlerle uygulanması diş sağlığını uzun süre koruyabilmektedir. Her yaş grubu için uygulanması mümkündür fakat çocuklarda süt dişleri ve daimi dişleri erken yaşta korumaya başlamak, işlemin etkinliğini artırmaktadır.

Bunların yanı sıra, oluşmuş çürük ve travmaların çözümü için de çocuk diş hekimi uygulamaları vardır. Bunlar, diş çekimi, dolgu, kanal işlemleri, kayıp dişlerin yerini alan çocuk protezleri, zamanından önce düşen süt dişler nedeniyle ortodontik sorun oluşmasını engelleyen yer tutucu uygulamalarıdır.

Çocuk Diş Hekimliği Fiyatları

Çocuk dişlerinde ortaya çıkan problemler, yetişkinlikte olduğu kadar önemsenmeli ve sorunun kısa sürede çözümü sağlanmalıdır. Yalnızca çürümüş dişlerin tedavilerinde değil, mevcut dişlerin korunmasında da diş hekimi kontrolleri oldukça önemlidir.

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından yayınlanan tarifeye göre, 2023 yılı pedodonti uygulamalarına ait fiyatlar şu şekildedir.

UYGULAMAKDV HARİÇ FİYATKDV DAHİL FİYAT (%8)
Fissür Örtülmesi (Sealant – Tek Diş)337,96 ₺365,00 ₺
Yüzeysel Flor Uygulaması (Yarım Çene)370,37 ₺400,00 ₺
Kompomer Dolgu842,59 ₺910,00 ₺
Süt Dişi Kanal Tedavisi1.356,48 ₺1.465,00 ₺
Yer Tutucu (Sabit)1.875,00 ₺2.025,00 ₺
Yer Tutucu (Hareketli)2.189,81 ₺2.365,00 ₺
Çocuk Protezi1.870,37 ₺2.020,00 ₺