Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma dişlerdeki leke ve sararmaların çeşitli yöntemlerle giderilmesi ve dişlerin beyaz, parlak bir görünüme kavuşması amacıyla yapılan işlemlerdir. Bunlardan bazıları ev ortamındaki çeşitli ürünlerle yapılabilir, bazılarını ise bir uzman hekim yapabilir.

Diş beyazlatma işlemleri seçilirken dişlerdeki sararmanın boyutu önemli bir kriterdir. Bazı sararmalar oldukça basit nedenlere bağlı ve yüzeyseldir. Bu soruna nispeten kolay uygulamalarla çözüm sunulabilir. Bazı kemik yapısına bağlı sararmalar ya da lekelenmelerde ise daha komplike işlemlere ihtiyaç duyulur.

dis-beyazlatma-lp-003
Diş Beyazlatma
Bize Ulaşın
İletişim ve Hizmet Sayfaları Formu TR

Diş Beyazlatmada Kullanılan Yöntemler

Bazı yiyecek ve içecekler nedeniyle, sigara kullanımı ya da çok sık çay kahve tüketmek gibi alışkanlıklara bağlı olarak dişler beyazlığını yitirebilir. Bunun yanı sıra yapısal olarak veya bazı hastalık ve sorunlar nedeniyle diş rengini kaybedip sararabilir. Birtakım ilaçların yan etkileri içerisinde dişlerde sararma görülmesi vardır. Dişlerde oluşan iki tür renklenme mevcuttur.

Naturel uygulamalar hakkında Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri içeriğimize göz atabilirsiniz.

Dış renklenme: Dişin dış yüzeyindeki sararmaları kapsar. Toplumun büyük kısmında bu renklenme tipi mevcuttur. Genellikle daha temel uygulamalarla ve tek seanslık işlemlerle dişlerin eski rengine kavuşması mümkün olmaktadır.

İç renklenme: Yapısal ya da çeşitli hastalıklara bağlı olarak dişlere yerleşmiş renklenmelerdir. Pek çok etkene bağlı olabildiği ve daha genel bir sararmaya neden olduğu için detaylı bir uygulamayla giderilir.

Evde ve klinikte uygulanabilen diş beyazlatıcı yöntemler söz konusudur. Doğal diş beyazlatıcı ürünlerin kullanımı, ev tipi beyazlatma, restoratif işlemler gibi pek çok yöntem diş beyazlatmada kullanılmaktadır. Diş hekimleri de farklı yöntemlerle diş beyazlatıcı tedavi uygulayabilmektedir.

diş beyazlatma

Dişleri Evde Beyazlatma Yöntemleri

Dişlerin doğal rengine kavuşması için evde uygulanabilen yöntemlerdir. Genellikle eczanelerden temin edilebilen bazı ürünlerle işlem yapılır.

Diş beyazlatıcı toz

Diş beyazlatıcı bant

Diş beyazlatıcı kalem

Dişleri beyazlatma özelliği ön planda olan diş macunu

Düşük dozdaki beyazlatma jelleri 

Evde diş nasıl beyazlatılır? Bu ürünlerin kullanımı dışında basit sararma problemleri için dişleri beyazlatma-evde doğal yöntemlerle de yapılabilmektedir. Karbonat, limon, bazı yağlar vs. bu amaçla kullanılmaktadır. Ancak bu yöntemler kalıcı olarak dişlere beyazlık veremez.

Diş Hekimi Tarafından Diş Beyazlatılması

Dişlerin beyaz ve düzgün görünmesi estetik ve psikolojik açıdan oldukça önemlidir. Bu nedenle özellikle medikal diş beyazlatılması işleminin pek çok farklı uygulama şekli ortaya çıkmıştır. Bu uygulamalardan bazıları restoratif, bazıları ise beyazlatmaya yönelik (bleaching) işlemlerdir. Klinikte diş beyazlatma işlemi nasıl yapılır?

Ofis tipi beyazlatma: Diş taşı temizliği yapıldıktan sonra, hastanın ihtiyacına göre birkaç seans halinde diş hekimliği ürünleriyle uygulanan beyazlatma işlemidir. Diş beyazlatıcı işlemlerin en etkililerindendir. Tedavinin ardından uzun süreli kalıcı bir beyazlık sağlanacaktır.

Ev tipi beyazlatma: İşlemdeki beyazlatıcı ajanlar ofis tipi beyazlatmada kullanılan ürünlere benzer. Kişiye özel hazırlanan plakların içine beyazlatıcı ajan sürülmesi şeklinde uygulanır. Ev ortamında, genellikle birkaç hafta boyunca uyku esnasında takılan plaklar, dişlerin beyazlamasını sağlar. Ofis tipi uygulamadan daha pratik olması nedeniyle tercih edilebilmektedir.

Diş beyazlatmanın zararı var mıdır? Diş beyazlatmada kullanılan işlem ve ürünler, hassasiyet oluşturabilmektedir. Diş hekimi tarafından yapılan beyazlatma işleminde başka bir yan etki bulunmamaktadır. Ancak hekime danışmadan uygulama yapılan bazı ürünler ve evde beyazlatma için kullanılan yöntemler, farklı sorunlara yol açma riski taşır.

Diş Beyazlatma Fiyatları 2023

Diş beyazlatıcı işlemler oldukça popüler bir estetik ve sağlık uygulaması haline gelmiştir. İşlemin doğru bir şekilde, kaliteli ürünlerle uygulanması, diş sağlığını koruyarak beyazlamasında önemli bir etkendir. 2023 yılı diş beyazlatma fiyatı için, Türk Diş Hekimleri Birliği listesindeki güncel bilgiler şu şekildedir;

İşlemKDV Hariç FiyatKDV Dahil Fiyat (%8)
Diş Ağartma (Beyazlatma Vital Tek Diş En Çok 4 Adet) (Malzeme Ücreti Hariç)467,59₺505,00₺
Diş Ağartma (Beyazlatma – Devital Tek Diş ) (Seans Başına – Dolgu Hariç)587,96₺635,00₺
Diş Ağartma (Beyazlatma – Tek Çene) (Malzeme Ücreti Hariç)2.787,04₺3.010,00₺
Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Fiyatları

Dent Ümitköy kliniği, alanın deneyimli hekimleri ve sağlık çalışanlarıyla Ankara diş beyazlatma ve diğer pek çok ağız ve diş sağlığı uygulamasında uzmandır. Tüm ağız ve diş sağlığı uygulama ve tedavilerimizle ilgili detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.