İmplant Diş

İmplant diş, çeşitli nedenlerle düşen ya da çekilmiş dişlerin yerine uygulanan yapay diş kökleri ve kaplama uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde eksik dişlerin yerine, estetik ve fonksiyonel açıdan çok benzer dişler konulabilir.

İmplant diş işleminde, öncelikle çene kemiğine implant vidalanır. Bölgenin iyileşmesi tamamlandıktan sonra ise uygun görünüm ve özellikteki kaplama implanta yerleştirilir. İmplant işleminde kullanılan malzemeler vücuda uyumlu materyallerden üretilmektedir. Böylelikle hasta, uzun yıllar kullanılması mümkün olan dişlere sahip olur.

implant-dis

İmplant Diş Nedir?

implant-dis

İmplant diş, kaybedilen dişlerin yarattığı problemleri kalıcı şekilde çözebilen bir uygulamadır. Geri döndürülemez seviyede çürümüş ya da kırılmış, kendiliğinden düşmüş dişin oluşturduğu boşluk, ağız sağlığını olumsuz şekilde etkiler. Eksik dişlerin neden olduğu beslenme sorunları, ağız kokusu, mevcut diş eksikliğinin komşu dişlere verebileceği zararlar söz konusudur.

Bu işlem ile herhangi bir nedene bağlı olarak kaybedilen dişlerin yerine yapay bir kök ve diş eklenir. İmplant işlemleriyle eksik dişler nedeniyle oluşan problemler ortadan kaldırılabilmektedir. Uzun vadede başarı şansı yüksek bir uygulama olarak bilinmektedir.

implant-dis

Bununla birlikte implant tedavisinin başarısı, hastanın ağız ve diş sağlığına verdiği öneme, ayrıca tedavi prosedürlerinin doğru uygulanmasına bağlıdır.

Vidalı diş olarak da bilinen işlemde kullanılan farklı implant çeşitleri, markaları ve uygulama biçimleri söz konusudur. Tedavi prosedürüne hekim muayenesi neticesinde karar verilir. Kişiye, çene kemiğinin yapısına en uygun yöntem muayene sonrasında belirlenerek işlemler başlatılır.

İmplant Nasıl Yapılır?

Diş kaybı, fiziksel ve estetik açıdan önemli sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bu durumun önüne geçilmesini sağlayan diş implant uygulamaları ise gün geçtikçe yaygınlaşmakta ve gelişmektedir. Diş implant uygulaması farklı aşamalardan oluşur. Öncelikle hasta muayene edilir. Ardından çene kemiğinin implant için uygun olup olmadığı, röntgen çekilerek tespit edilir. İşlemin uygulanmasına engeli bulunmayan kişiler için ise şu aşamalar takip edilerek tedavi tamamlanır;

 • implant-dis-icon
  İmplant uygulanacak bölgeye lokal anestezi uygulanır.
 • implant-dis-icon
  İmplant vidaları çene kemiğine operasyonla yerleştirilir.
 • implant-dis-icon
  Diş implantları çeneye uyumlanana dek birkaç ay beklenir.
 • implant-dis-icon
  Ardından, bölgedeki boşluğa uygun kaplama hazırlanır.
 • implant-dis-icon
  İmplantların üzerine kaplama diş uygulaması yapılır.
implant-dis

İmplant diş çok can acıtır mı? İşlem lokal anesteziyle yapılmaktadır. Bu nedenle uygulama esnasında hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Sonrasında ise ağrı kesiciler ve diğer ilaçlarla iyileşme sürecindeki ağrı ve acı durumunun önüne geçilebilir.

İmplant uygulaması esnasında ağız ve çenede bazı komplikasyonlar meydana gelecektir. Hekim tavsiyelerine uyulmalı, reçete edilen ilaç varsa düzenli şekilde kullanılmalıdır. Süreç boyunca ağız hijyenine özen gösterilmelidir. Böylece enfeksiyonlardan korunmak ve başarılı şekilde implant tedavisini tamamlamak mümkün olacaktır. Aynı zamanda özenli bir ağız bakımıyla implantların uzun süre problemsiz şekilde kullanılabilmesi mümkün olacaktır.

Başarısız İmplant Belirtileri

İmplant tedavisi, günümüzün yaygın diş hekimliği uygulamalarından biridir. Bu tedavinin sorunsuzca tamamlanabilmesi için çene kemik dokusunun uygun olması gereklidir. Ayrıca, implantın çevresindeki dokuların sağlıklı olması da işlem açısından önemlidir. Bunun yanı sıra kişinin süreç boyunca ağız hijyenini koruması ve diğer prosedürlere uyması da sürecin tamamlanmasındaki önemli aşamalardandır. Şu belirti ve durumlar söz konusu ise, işlem başarısız olmuş olabilir;

Bölgede geçmeyen, şiddetli ağrı
Çene içinde rahatsızlık hissi
İmplantın yerinden oynaması
İmplant çevresinde kemik kaybı
Diş kök ve çevresinde kanama
Diş eti kanaması, çekilmesi vb

Bu durumda, işlemden sonra implantların veya bölgenin zarar görmüş olma ihtimali düşünülebilir. Yanlış şekilde uygulanan ya da kişiye uygun olmayan implantlar sonrasında bu belirtiler ortaya çıkabilir. Ağrı, kanama ve diğer şikayetleri bulunan hasta zaman kaybetmeden diş hekimine başvurmalıdır.

İmplant Markaları

En iyi implant markaları, vücutla tamamen uyumlu, işlem esnasında ve sonrasında hastanın problem yaşamasını engelleyecek ürünler vadeden markalardır. Birçok implant markası olsa da her markanın özellikleri ve avantajları birbirinden farklıdır. Bu nedenle diş hekiminin muayene ve tedavi planlamasında implant markası seçiminin önemi oldukça fazladır.

Farklı marka ve özellikteki implantlardan hastanın beklentisine en uygunu seçilmelidir. “1 tane implant ne kadar” sorusunun yanıtında uygulamada kullanılacak markanın etkisi fazladır. Seçilecek markanın fiyatı, işlemin toplam maliyetine önemli seviyede etki etmektedir. Dolayısıyla implant markası belirlenirken hastanın bütçesi de göz önünde bulundurulmalıdır.

Hastanın beklentilerine uygun şekilde seçilmiş bir implant, uygulamanın sonuçlarını olumlu şekilde etkileyecektir. Bununla birlikte implant uygulamasında diş hekiminin deneyim ve yeteneği, işlemdeki başarının en önemli etkenlerindendir. Süreç boyunca implantın doğru seçilmesini ve sonrasında sürecin sağlıklı ilerlemesini sağlayacak bir diş hekimi tedaviyi yürütmelidir. İmplant uygulamasının yöntemi ve seçilecek marka kişinin yaşına, fiziksel sağlığına, ne kadar diş için implant uygulanacağına göre değişiklik gösterebilir.

implant-dis

Osstem İmplant

Diş implantları, çeşitli nedenlerle çekilen ya da kaybedilmiş olan dişlerin telafisini sağlayan, uzun vadeli bir uygulamadır. İşlem sonrasında kişinin doğal dişler kadar işlevsel şekilde kullanabileceği bir diş ortaya çıkar. Farklı marka ve özelliklerde implant üreten pek çok marka mevcuttur.

Osstem implant, sıklıkla tercih edilen, Kore menşeili bir implant markasıdır. Kişinin çiğneme, konuşma yetilerindeki kayıpların ve estetik problemlerin önüne geçmeyi sağlayan implant işlemi için Osstem güvenilir bir marka olarak öne çıkmaktadır. Uzun ömürlü bir kullanım sağlaması nedeniyle, genç yaşta implant yaptıranlar için de sıklıkla tercih edilebilir. İmplantların üzerine pek çok farklı kaplama türü uygulanabilir. Diş hekimleri tarafından sıkça tercih edilmesinin diğer nedenleri şunlardır;

Yüksek başarı oranına, uzun süre dayanıklılığa sahiptir.
Vücutla tam uyumlu titanyum malzemeden üretilir.
Özel dış kaplaması, vücut uyumunu artırır.

 

Pek çok klinik çalışmada yer almış, onaylı bir markadır.
Farklı boyut ve özelliklerde üretimi mümkündür.

 

Koklear İmplant

Koklear implant, yaklaşık altmış yıldır işitme kaybı tedavisinde kullanılan bir implanttır. Özellikle çocukluk çağındaki işitme kaybı bulunan kişilerin konuşma ve dil becerilerinde problem ortaya çıkmaktadır. Koklear implantlar sayesinde işitme kaybı ve sonuçlarının önlenmesi, azaltılması sağlanabilmektedir.

Cihaz, içindeki bir mikrofon tarafından aldığı ses sinyallerini işleyerek, koklear adı verilen iç kulak bölgesindeki elektrotlara gönderir. Bu elektrotlar, sinyalleri işitme sinirlerine ileterek kişinin işitmesini sağlar. Kişi, iç kulak bölgesine cihaz yerleştirilmesini sağlayan bir ameliyat olarak implant sahibi olacaktır.

İşlemin uygulanması için işitme kaybının ileri derecede olması, işitme cihazlarının fayda sağlamadığı bir durum ortaya çıkması gerekir. Özellikle çocukluk dönemindeki, işitme kaybına bağlı gelişim sorunu riski bulunan çocuklar için bu implant işlemi yapılabilir. Bunun yanı sıra kişinin yaşı, genel sağlık durumu gibi etkenler de implant işleminin yapılıp yapılamayacağını belirleyen faktörlerdendir.

implant-dis-

Straumann İmplant

Diş kayıpları yaşamış ve bu nedenle ortaya çıkan sorunlarından kurtulmak isteyen pek çok kişi implant diş yapımı için diş hekimine başvurur. Straumann implant dişlerin üzerine her türden kaplama yapılmasına uygundur. İsviçre merkezli bir implant markası olarak implant işlemleri esnasında sıklıkla tercih edilmektedir.

Bu implantlar, uzun klinik çalışmalardan geçmiştir. Güvenilirliği, etkinliği, hastayla uyumu açısından olumlu sonuçlar ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte Straumann implantlar, gelişen teknolojiyi yakından takip eden bir firma tarafından üretilmektedir. Straumann, araştırma ve geliştirme çalışmalarına büyük ölçüde kaynak ayıran bir firmadır. Bu da hastaların her zaman en son teknolojide ve kalitedeki bir implanta sahip olacağı anlamına gelmektedir.

Dünya genelinde satış yapan, pek çok kliniğin ve diş hekiminin tercih ettiği bir markadır. Bunun yanı sıra Straumann ya da diğer implant markaları arasından seçim yapacak kişi diş hekimidir. Farklı özellikleriyle ön plana çıkan implantlardan hangisinin hasta için uyumlu olduğuna ancak hekim karar verebilir.

implant-dis

Yerli İmplant Yorumları

İmplant diş sayesinde ağızdaki eksik dişlerin yerine aynı işlev ve görünümdeki yapay dişlerin yerleştirilebilmesi mümkün olur. İmplant esasen bir diş kökü uygulamasıdır, üzerine hareketli protez, porselen ya da zirkonyum malzemeden üretilmiş diş protezleri yerleştirilebilir. Farklı firmalar tarafından üretilen pek çok implant mevcuttur.

Bu implantlar uzun yıllar boyunca yurtdışından ithal edilmiştir. İmplant üretimi ve ithalatı yapan pek çok markaya ek olarak, yerli implant markaları son yıllarda oldukça hızlı şekilde artmış ve gelişmiştir. Döviz kurları ve ulaşım maliyetleri nedeniyle yüksek fiyatlı olan yabancı markaların yerine, bu yerli marka implantlar diş hekimleri tarafından tercih edilmeye başlamıştır.

İmplant üretim teknolojisi belirli bir standarda sahiptir. Bu nedenle yerli marka implantların diğer markalarla içerik ve nitelik açısından belirgin farklar bulunmamaktadır. Malzeme kalitesinden ödün vermeden üretim yapan, kendini kanıtlamış markalarla yapılan işlemlerin yorumları da olumlu olmaktadır.

Dent Ümitköy, alanında uzman hekimler ve sağlık personelleriyle çalışmalarını yürüten bir ağız ve diş sağlığı kliniğidir. Dent Ümitköy aracılığıyla güvenli implant tedavisi yaptırabilirsiniz. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler, fiyat ve diğer detaylar için bize ulaşabilirsiniz.