Diş implantı, diş kaybı sonrasında oluşan sorunları en düşük seviyelerde tutmayı sağlayan bir yapay diş kökü işlemidir. Eksik dişlerin bulunduğu kısımlarda çene kemiğine vidalar eklenir. Böylece uzun yıllar kullanılabilecek diş kökleri ortaya çıkmış olur.

Diş implantı, genellikle titanyumdan yapılmış ve kişiye özel hazırlanabilen vidalarla yapılır. Bu vidaların çene kemiğiyle entegrasyonu sağlandığında ise üzerine protez dişler yerleştirilir. Böylece ağızdaki diğer dişlere zarar verilmeden eksik diş probleminin çözülmesi mümkün olur. Hasta implantlarını doğal dişleri kadar işlevsel biçimde kullanabilir.

dis-implanti

Diş İmplantı Nasıl Yapılır?

Uygulamanın ulaşılabilir olması ve yaygınlaşmasıyla “diş implantı nedir” ve nasıl yapılır soruları da artmıştır. İmplant işlemi, diş kaybı oluştuğunda veya doğal dişin artık kurtarılamayacak seviyede çürüdüğünde, çok derin bir kırık oluştuğunda vb. yapılmaktadır. İşlemlerden önce diş hekimi tarafından hasta muayene edilir. Eğer kurtarılamaz durumdaki doğal diş bölgedeyse, diş çekimi yapılır. Uygulama hastanın durumuna, çene yapısına bağlı olarak farklı aşamaları içerebilir ancak implant tedavisinde yapılacak temel işlemler şu şekilde sıralanabilir;

Bu kısım, hastanın muayene ve röntgen işlemlerini kapsar. Uygulama için herhangi bir engeli bulunmadığı tespit edilen kişi için implant tedavisi planlanır.

Diş implantı, bölgeye uygun yöntemlerle monte edilir. Genellikle bölgenin iyileşmesi ve implantın çeneyle birleşmesi için birkaç aylık iyileşme süreci gereklidir.

İmplant çene kemiğiyle uyumlandıktan sonra bölgeye protez diş hazırlanarak yerleştirilir. Protezin malzemesi, türü vb. pek çok etkene bağlı şekilde değişiklik gösterecektir.

İmplant diş bazen köprü kron işlemi için başlık görevi görür. Burada birkaç implant üstü köprü başlığı görevini üstlenir. Böylece çoklu diş kayıplarında az sayıdaki implant ile pek çok protez diş kullanımı mümkün olacaktır. Bazı durumlarda ise tek diş implant tedavisiyle yeniden oluşturulur.

İmplant Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Günümüzde implant uygulamaları oldukça yaygınlaşmıştır. Uygulamanın uzun ömürlü olması, genç yaşta implant tedavisine başvuran kişi sayısını da artırmıştır. İmplant işlemi sayesinde eksik diş kaynaklı estetik ve fiziksel sorunlar önlenebilmektedir. Bütün dişleri implant yaptırmak mümkün olduğu gibi tek bir diş için de bu tedavi yöntemine başvurulabilir. Peki, “tek diş implantı ne kadar sürer?” Tek diş için yapılacak implant için ilk ameliyattan diş protezi yerleştirme aşamasına dek genellikle 3 aylık bir süre gereklidir.

Bu süreler şu faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir;

Hastanın kemik yapısı
Doku iyileşme hızı
Yapılmış olan işlemler
Mevcut diğer hastalıklar
dis-implanti

Eğer hasta implant için uygun kemik yapısına sahip değilse işlemden önce kemik grefti ameliyatı gerekebilir. Bu da işlemlerin daha uzun sürmesi anlamına gelecektir. Doku iyileşme hızını etkileyecek zararlı alışkanlıklar, metabolik hastalıklar ya da kullanılan ilaçlar da bu sürenin farklılaşmasına neden olabilecek etkenlerdendir.

İmplant Diş Öncesi ve Sonrası

İmplant diş yaptırmak nispeten zahmetli bir süreçtir. Bu tedaviden önce ve sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu sayede uygulama sürecinin sağlıklı şekilde tamamlanması ve hastanın yeni diş kökleri ve dişlere kavuşması mümkün olacaktır.

  • İşlem alanında uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır.
  • Hastanın genel sağlık durumu işlem öncesinde iyi olmalıdır.
  • İşlem öncesinde kan sulandırıcı vs. ilaç kullanılmamalıdır.
  • Süreç boyunca ve öncesinde ağız-diş hijyeni önemsenmelidir.

İmplant aşamaları neticesinde çekilen dişin yerine bir yapay diş eklenecektir. Bu cerrahi operasyondan sonra kişinin hekim tarafından reçetelenecek ilaçları düzenli kullanması, ağız hijyenine özen göstermesi gerekir. İşlemden sonra sigara içmek yaranın iyileşmesini engelleyebilir, bu nedenle özellikle uzak durulması gereken bir davranıştır. Sürecin iyi yönetilmesi sayesinde uzun yıllar kullanılabilecek dişlere sahip olunacaktır. Bu nedenle implant öncesi sonrası hastanın hekim tarafından yapılan yönlendirmelere uyması gerekecektir.

1 İmplant Diş Kaç TL?

İmplant fiyatları belirlenirken çok fazla faktör söz konusu olacaktır. İşlemin yapıldığı kurum, hekimin uzmanlığı, kullanılacak malzemelerin kalitesi bu fiyatları değiştirebilir. Bununla birlikte işlem prosedürü farklılaşacağından 32 diş implant fiyatları ile tek diş implant fiyatı elbette farklı şekilde hesaplanacaktır.

Devlet hastanesi implant diş fiyatı, bu alanda hizmet veren kliniklere kıyasla daha uygun fiyatlıdır. Fakat bu işlemlerin devlet hastanelerinde yapılması özel kliniklere kıyasla daha uzun sürmektedir. Bununla birlikte SGK tarafından karşılanan implant ve kaplama diş malzemelerinin özel diş kliniklerinde kullanılanlara kıyasla ömrü daha kısa olabilir.

Diş eksikliği ya da diğer ağız ve diş sorunların mustaripseniz, alanında uzman bir hekim kadrosu, güler yüzlü bir ekip eşliğinde tedavi olmak için Dent Ümitköy’e başvurabilirsiniz. Gülüş tasarımı, diş kaplamaları, pek çok cerrahi ya da estetik diş uygulamasında profesyonel ve yetkin bir şekilde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Tüm ağız diş sağlığı konularıyla ilgili randevu ve bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

dis-implanti