Diş Hekimliği ve Estetik

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Diş Hekimliği ve Estetik

Diş hekimliği ve estetik bireylerin estetik açıdan etkileyici diş ve çene yapılarına sahip olmasını ve sağlıklı olmasını sağlayan diş hekimliği alanıdır. Estetik diş hekimliğinin felsefesi, ağızda mümkün olan en doğal diş dizilimini sağlamak ve bu dizilimi en yüksek standartlara yükseltmek olarak ifade edilebilir.

Diş hekimliği ve estetik metodu farklı tekniklerin yanı sıra teknolojiden de sıklıkla yararlanılmaktadır. Estetik diş isteyen kişinin ağız, çene ve yüz yapısını değerlendirdikten sonra bilgisayar ortamında doğal ve ideal bir görüntü tasarlanmaktadır.

Diş Hekimliği ve Estetik Uygulamaları

Diş hekimliği uygulamaları günümüzde oldukça gelişmiş durumdadır. Estetik alanında diş hekimliğinin birkaç branşının bir araya gelmesiyle uygulamalar yapılmaktadır. Buradaki ana amaç kişinin gülüşünün daha güzel hale, daha iyi hale getirilmesi veya dişlerindeki problemlerin çözülmesidir.

Kişilerin farklı istekleri olabilir. Örneğin bazı insanlar daha uzun dişler isteyebilir, bazı orta yaşlı bireyler dudaklarının kırışıklığından şikayetçidir ve bundan kaynaklı olarak dudak desteği istemektedir. Bu yüzden hekim hastaya mumdan dişler hazırlar, ağız içerisinde dener ve gülüşün tasarımını mumdan dişleri düzenleyerek oturtur. Sonrasında bu dişler, tek tek bilgisayar ortamında okutularak ortaya içinde metal desteği olmayan doğal gerçek dişten ayırt edilemeyen dişler hazırlanır ve bu dişler kişinin yüzüne uygun şekilde yapıştırılır. Bu uygulamanın sonunda kişinin kendine olan öz güveni artmış olacaktır.

Diş hekimliği ve estetik
Diş hekimliği ve estetik

Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliği gülüşünüzün şeklini, rengini, yerleşimini, boyutunu, genel sağlığını ve işlevini iyileştiren bir diş hekimliği dalıdır. Mükemmel gülüşü yaratmak amacına sahip olan estetik ve kozmetik diş hekimliği birbirinden farklıdır. Kozmetik diş hekimliği gülüşünüzün görünümünü iyileştirirken estetik diş hekimliği işlevsellik ve ağız sağlığı ile daha iyi bir görünümü hedefler.

Yontulmuş dişler, diş etlerinin çekilmesi, renksiz dişler, şekilsiz dişler veya dişleriniz arasında istenmeyen boşluklar gibi kendinizi bilinçli hissetmenize ve özgüveninizi düşürmenize neden olabilecek çeşitli diş problemleri vardır. Günümüz teknolojisinin yardımı ile diş hekimleri, sağlıklı ve parlak bir gülümsemeye sahip olmanıza yardımcı olacak yetenek ve becerilere fazlasıyla sahiptir.

Eğer kozmetik diş hekimliğine “Hollywood Smile” yaptırdıysanız mükemmel görünen bir gülümsemeye ayrıca inci beyazı ve fevkalade dişlere sahipsinizdir. Estetik anlamda yapılan bir diş hekimliği tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız doğal görünen ve orijinal dişinizin rengine ve şekline uyan bir gülüşünüz olacaktır.

Estetik diş hekimliği tedavileri hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2022 Kaplama Diş Fiyatları

Estetik Diş Hekimi Ne İş Yapar?

Estetik diş hekimliği uygulamaları; bonding, diş beyazlatma, lamine diş, zirkonyum diş, implant, pembe estetik ve porselen kaplama gibi tedavileri bünyesinde toparlayan ve sonucunda estetik gülüş tasarımını meydana getirmektedir.

  • Zirkonyum Diş: Metal desteksiz bir diş kaplama malzemesidir. Metal desteksiz olması, daha doğal ve estetik bir görünüm elde edilmesine yardımcı olmaktadır. Metal destekli kaplamalardan çok daha hafiftir ve ağız dokusuna kolaylıkla uyum sağlamaktadır. Ortalama ömrü 7 yıldır. Fakat bu süre, kişinin düzenli ağız ve diş bakımını yapmaması aynı zamanda yapılan uygulamanın kalitesine göre değişebilmektedir.
  • Lamine Diş: Dişlerin ön yüzlerine yapıştırılan yaprak şeklindeki porselenlerdir. Dişin tamamının kaplanmasına gerek görülmeyen durumlarda tercih edilir. Lamine kaplama ile dişlerdeki basit çapraşıklıklar ve diş yüzeyindeki lekelenmeler giderilebilir. Başarılı bir sonuç almak için mutlaka deneyimli hekimler tarafından uygulanması gerekir.
  • Bonding: Sağlıklı ve estetik bir gülümseme hedeflenmektedir. Estetik diş hekimliğinde sıkça başvurulan yöntemlerden bir tanesidir. Bonding uygulamasında dişe herhangi bir aşındırma işlemi yapılmaz. Doğal dişin rengine uygun kompozit dolgu sertleştirilir ve dişe yapıştırılır. Bu işlem sayesinde dişlerdeki kusurlu görünüm giderilerek kişi yepyeni ve estetik bir gülüşe kavuşabilmektedir.
  • Porselen kaplama: Metal destekli bir diş kaplama çeşididir. Porselenler metal altyapının üzerine gelir. Halk arasında takma diş veya kaplama diş de denilen uygulamaya, diş kayıplarında ya da diş estetiğinin ortadan kalktığı durumlarda başvurulur. Uygulamanın en büyük avantajı, sağlam bir köke sahip olsa da çürümüş, aşınmış ya da kırılmış olan dişlerin kurtarılabilmesine olanak sağlamasıdır.
  • Diş beyazlatma: En yaygın estetik diş prosedürüdür. Beyazlatma, çoğu hasta için etkili olan güvenli bir işlemdir.
  • İmplant: Diş eksikliklerinin doğal dişe en yakın çözümlerle tamamlandığı cerrahi bir uygulamadır.