Gülüş Estetiği Nedir?

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Gülüş Estetiği Nedir?

Gülüş estetiği nedir? Gülüş tasarımı olarak da bilinen bu işlem kişinin ağız ve diş sağlığına tam olarak kavuşmasını ve diş ya da diş etlerinde herhangi bir görsel sorun bulunmamasını sağlamak üzere son dönemlerde sıklıkla başvuran bir tedavidir.

Gülüş estetiği nedir, uygulamadan yararlanmak isteyen herkesin temel sorusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün bildiğimiz üzere diş estetiği kişinin yalnızca fiziksel görünümünü değil, ruhsal ve fiziksel sağlığını da oldukça önemli derecede etkilemektedir. Örneği diş çapraşıklığı diş teli ile tedavi edilmediği takdirde çeşitli mide ve yemek borusu sorunlarına neden olmakta, uygun şekilde sıralanmamış dişler kolayca çürüyerek diş kayıplarına kadar giden bir süreci başlatabilmektedir.

Gülüş estetiği nasıl yapılıyor?

Gülüş estetiği işleminin büyük bir kısmı kişiye özeldir. Gülüş estetiği öncesi sonrası değişimi, kişinin beklentisine ve mevcut ağız ve diş yapısına göre farklılık gösterir. Cerrahi müdahale gerektirmeyen sorunlarla diş estetiği için başvurmuş hastalara uygulanan temel işlemler şu şekilde sıralanabilir;

gulus-estetigi-nedir
  • Kişinin ağız ve diş fotoğrafları çekilir, gerekli ölçüler alınır.
  • Diş ve diş eti, çene ve damak yapısı radyografik ve klinik tetkiklerle incelenir.
  • Kişinin beklentisine uygun ağız ve diş görünümü belirlenir. Bu talepler doğrultusunda yapılacak işlemler tespit edilir.
  • Gerekli durumlarda kişiye damaklık, şeffaf plak gibi tedaviler uygulanır.
  • Kişinin yüz, dudak, damak ve çene yapısına uygun gülüş tasarımı sonrası görünümü kararlaştırılır.
  • Kişinin yüzüne en çok yakışacak diş ve diş eti görünümü için porselen lamina, pembe estetik gibi uygulamalar kısa sürede hazırlanır ve hastaya kalıcı olarak uygulanır.

Etkileyici ve estetik bir gülüşe sahip olma süreci bazen detaylı ve yer yer zorlayıcı işlemleri kapsayabilir. Bazı durumlarda hastanın ağız ve diş sağlığı ile dişlerin yapısının düzenlenmesi için cerrahi ya da uzun vadeli işlemlere de başvurmak gerekebilir. Bu işlemleri genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz;

Gülüş Estetiği Nedir?

Diş teli tedavisi: Çok uzun bir süreç olması nedeniyle mümkün olduğunca başka çözümler aranır. Ancak bazı durumlarda, diş beyazlatma vb. gibi son işlemlere geçilebilmesi için hastaya uygun bir diş teli tedavisinin yapılması gerekir.

Çene cerrahisi işlemleri: Bazı durumlarda çenenin yapısından kaynaklanan diş sorunları da söz konusu olabilir. Çok tercih edilmemekle birlikte, çenenin uygun pozisyona ve duruma gelebilmesi için çene cerrahisi bir ön işlem olarak kullanılabilir.

Diş eti cerrahisi: Diş etlerindeki bazı sorun ve hastalıklar hem gülüşü hem de sağlığı bozmaktadır. Özellikle diş eti çekilmesi gibi ciddi hastalıklarda diş etlerinin cerrahi operasyonla düzeltilmesi ve gülüş estetiği sürecine bu işlemler sonrası devam edilmesi gerekebilir.

İmplant uygulamaları: Estetik, sağlıklı bir gülüşün sağlanabilmesi için dişlerin tam ve sağlıklı olması gereklidir. Kaplama vb. işlemlerle sorunlu dişler onarılabiliyor ise de bu her zaman mümkün olamayabilir. Bu durumlarda dişin çekilmesi ve yerine implant işlemi uygulanması gerekir. Bunun yanı sıra dişler işlem öncesinde her zaman tam olmayabilir. Hastanın eksik dişleri yapılacak işlemlerin öncesinde tamamlanmalıdır. Bunun için de implant tedavisi, uygulaması ve iyileşme süreci bakımından çok basit bir işlem olmasa da yaygın ve güvenli bir cerrahi yöntem olarak günümüzde kullanılmaktadır.

Gülüş Estetiği Nedir?

Gülüş estetiği kimlere yapılır?

Diş ve ağız sağlığını etkileyecek estetik ve diğer problemler genellikle erken yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Çapraşık diş ya da bozuk çene anatomisine sahip bir hastanın işleme başladığı yaş ne kadar erken olursa işlemin sonuç verme hızı da o denli öne çekilebilir.

Güzel, etkileyici bir gülümsemeye sahip olmak isteyen herkes bu işlemlerden yararlanabilir. Dent Ümitköy olarak her yaştan her ağız ve diş sağlığı geçmişine sahip hastayı, estetik gülüşlere kavuşturuyoruz.

Gülüş tasarımı fiyatı ne kadar?

Gülüş estetiği dişlerin sağlıklı, uygun hiza ve boyda, uygun renkte olmasını sağlayan çeşitli işlemler bütünüdür. Ayrıca beyaz, uygun boydaki dişler ve dişlerle uyumlu dudak ve çene yapısı bu işlemler bütününün bir parçası olmalıdır. Tüm işlemlerin uygun koşullarda ve uzman hekimlerle yapılması ise en önemli detay olarak ön plana çıkmaktadır.

İşlemler kişiye özgü olduğundan fiyatlar değişkenlik gösterebildiğinden, net bir fiyat belirlemek mümkün değildir. Sizi de fiyat almak ve diğer detayları görüşebilmek için Dent Ümitköy’e bekliyoruz.