Porselen Kaplama Yaptıranlar Memnun Mu?

Porselen kaplama yaptıranlar memnun mu? Sorusu porselen kaplama tedavi süreci başlamadan önce araştıran kişilerin merak ettiği önemli sorulardan biridir. Bu sorunun, bu kadar merak edilmesine etki eden faktörlerinden biri; hekimin tecrübesi ve tedavi planının doğru olmasıdır.

Porselen kaplama yaptıranlar memnun mu? Porselen kaplama iyi mi? Gibi sorularınızın cevabı için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Porselen Diş Kaplama

Porselen diş kaplama yöntemi, bireyin dişinin üzerine porselen malzemelerden üretilen kaplamaların uygulanmasına denilmektedir. İnsanların diş rengi ve biçimine uygun olarak yapılan işlem esnasında yüksek kaliteye sahip malzemeler kullanılmaktadır.

Porselen kaplama şu şekildedir;

Porselen Kaplama Yaptıranlar Memnun Mu?
  • İlk olarak uygulama yapılacak dişin üzeri özel bir aletle temizlenmektedir.
  • Daha sonra yapılacak porselen kaplamanın oturabilmesi için diş üzerinde gerekli inceltilmesi yapılmaktadır. Bu inceltme işlemi tipik olarak 0,5 mm ile 0,7 mm arasında değişmektedir
  • Diş inceltme işleminden sonra kalıp alma işlemi gelmektedir. Bu işlem klasik yöntemlerle kalıp alma ya da üç boyutlu görüntüleme teknolojisi ile yapılmaktadır.
  • Kalıp ve görüntü istenilen ölçülerle birlikte laboratuvara gönderilir ve kaplamanın üretim aşamasına geçilir. Bu dönem genellikle yaklaşık iki hafta sürer.
  • Porselen diş kaplaması gelene dek, kesilen dişlerin rahat kullanılması ve dişlerin zarar görmemesi için geçici kaplamalar yapılmaktadır.
  • Kaplama diş hekimine teslim edildikten sonra diş hekimi kaplamayı prova için hastanın ağzına yerleştirerek denemektedir. Numune ile ilgili bir sorun varsa düzeltilmesi için laboratuvara geri gönderilir. Numune iyiyse ve diş hekimi küçük revizyonlar yapamadıysa, cilalama için laboratuvara geri gönderilir.
  • Laboratuvardan son hali ile parlatılmış olarak gelen kaplamalar, özel bir yapıştırıcı ile dişlere geçirilerek yapıştırılır ve işlem tamamlanır.
Porselen Kaplama Yaptıranlar Memnun Mu?

Kaplama Kalitesinin Önemi

Porselen diş kaplama yaptıranların memnuniyetini etkileyen önemli faktör olarak kaplamanın kalitesi gösterilebilir. Özellikle hammadde kalitesi, görünüm açısından doğallık ve estetik beklenti noktasında önemli rol oynamaktadır. Kaplamanın kullanım ömrü ve aynı zamanda mekanik kuvvetlere dayanımı için de malzeme kalitesinin iyi olması gerekmektedir. Kaliteli hammadde kullanılmayan porselen kaplamaları yaptıran hastaların memnun olmadığını kliniğimize ikinci defa tedavi olmak için gelen hastalardan anlayabilmekteyiz.

Kaliteli hammadde kullanıldığında kaplamalar kısa periyotlar içerisinde yenilenmek zorunda kalmayacağı için maliyet açısından daha avantajlı diyebiliriz. Bu durumda porselen kaplama yaptıran hastaların memnuniyetini ve konforunu değiştirecektir. Buna ek olarak hammaddenin kendi içerisindeki dağılımının farklılık göstermesi zaman geçtikçe aynı anda yerleştirilen kaplamalarda farklı renklerin görülmesine dahi sebep olabilir. Bundan dolayı hastalar bu işlemi yaptırmadan önce kaliteli laboratuvarlarla çalışan diş kliniklerini araştırmalı ve kararını bu eksende vermelidir.

Tedavi Planlaması ve Tasarımının Önemi

Lamine ve porselen dişler ne kadar doku uyumlu malzemeler olsa da doğru yapılmadığında diş eti çekilmesine, çekilmelerin ilerlemesiyle ağrılara, kaplamaların altından hava alıyormuş hissine, sürekli kaplamanın olduğu yerde besin birikiyormuş hissine sebep olabilir. Uyumsuz kaplamalar kısa süre kullanım sonrasında da kaplamaların düşmesine sebep olabilir bu da hastaların yapılan kaplamalardan memnun olmamasına sebep olmaktadır.

Gülüş estetiğine başlamadan önce diş hekimi hastanın dişetinin sağlıklı olup olmamasına bakmalıdır. Çünkü porselen dişler sağlıklı diş etinin üzerinde olmalıdır. Gerekiyorsa gülüş estetiği öncesinde hasta dişeti tedavisi görmelidir ve gerekli süre beklendikten sonra tedaviye başlanmalıdır. Hastalar her ne kadar kaplamalarla güzel bir gülüş estetiği için sabırsızlansa dahi memnun kalmaları için bu adım çok önemlidir. Porselen kaplamaların veya laminelerin dişlere birebir oturması ve uyumlu olması için dişlerden güzel bir ölçü alınması kritik bir noktadır.

Porselen Kaplama Yaptıranlar Memnun Mu?

Diş hekimi tecrübesiyle, hastaların da isteklerini göz önünde bulundurarak uyumlu diş rengini seçer ve laboratuvara rengi, gülüş estetiği için gerekli olan diş şekli ve boyutlarını anlatır. Hastadan yüz fotoğrafları alınır ve diş teknisyenlerine iletir. Böylece hastanın yüz hatlarına göre oluşturulacak tasarım daha iyi anlaşılır.

Porselen Diş Kaplama Fiyatları

Diş kaplama fiyatları, diğer kaplama çeşitlerinde olduğu gibi diş sayısına ve kullanılan malzemelerin kalitesine göre değişmektedir. Bu kaplama işlemi diğer işlemlere göre daha pahalıdır. Bunun en önemli nedeni kullanılan malzemelerin dişlerle uyumlu olması ve doğal diş görünümü vermesidir. Aynı zamanda dayanıklı ve estetik oluşu fiyatın yüksek olmasının nedenlerinden biridir.

Dent Ümitköy Kliniği sunduğu kaliteli hizmetleri ile porselen diş kaplama Ankara seçenekleri arasında ön plana çıkmaktadır. Porselen diş kaplama uygulaması ve diğer uygulamalar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.